Przepis na udany startup. 5 kroków do sukcesu przedsiębiorstwa.
Startupy, które odnoszą sukcesy są solidne, jak dąb. Dęby z kolei są symbolem siły i szlachetności. Potężne, wiekowe drzewa, będące żywymi świadkami mijającego czasu. A sukces, to proces i wynik ciężkiej pracy. Doskonale zdajesz sobie sprawę, że nie jest możliwe, aby osiągnąć sukces zaledwie w kilka dni. To proces! Proces poprzedzony długą, często wyboistą drogą, na której tylko na najwytrwalszych, czeka podium. Tak samo dzieje się w startupach, ich sukcesy poprzedza wiele zmagań i różnych doświadczeń. Uwzględniając strategię, mocne i słabe strony startupów, zaobserwowano wspólny mianownik, podstawowe elementy, których potrzebuje każdy startup, aby przybliżyć się do podium i osiągnąć sukces.
Idea
Jesteś tym, czym jest twój pomysł. Każdy startup jest zasadniczo zawsze rozpoznawany po idei, produkcie lub marce, którą reprezentuje. To wyróżnik, który ostatecznie będzie kluczem do sukcesu Twojego startupu. Świetny zespół, mocny biznesplan, a nawet znaczne fundusze spadną, ponieważ pomysł nie jest wyjątkowy, można go sprzedać i skalować. Dlatego bardzo ważne jest, aby pomysł (lub produkt), który reprezentuje Twój startup, był dokładnie zbadany, dopracowany i udoskonalony przed zagłębieniem się w inne aspekty Twojego startupu.
Zespół
Wszystkie odnoszące sukcesy startupy mają jedną prawdę – „ Zawsze inwestuj w ludzi”. Większość startupów uważa, że wydawanie dużych pieniędzy lub kapitału dla doświadczonych i doświadczonych weteranów branży na wczesnym etapie nie jest właściwe. Jednak konieczne jest zrekompensowanie swoich słabości zatrudnianiem doświadczonych profesjonalistów. To zawsze daje dodatkową przewagę startupowi. I tak, wbrew powszechnemu przekonaniu, jest to możliwe. Zawsze możesz liczyć na ESOP-y, które zrekompensują relatywnie niższą skalę wynagrodzeń, ponieważ są one ogromnym remisem, szczególnie na wyższych stanowiskach. Możesz również zaangażować doświadczonych profesjonalistów w postaci freelancerów lub pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, ponieważ mogą oni dodać taką samą wartość przy niższych kosztach niż pracownicy pełnoetatowi. Ponadto to zespół ma realizować plany i urzeczywistniać twoją wizję, więc musisz pozyskać ludzi, którzy są tak pasjonatami jak ty, przedsiębiorca, aby utrzymać tempo.
Ponadto pracownicy startupów muszą posiadać uzupełniające się umiejętności, z których każdy może w synergiczny sposób wykorzystać mocne i słabe strony innych.
3. Testowanie i analiza
Możesz mieć świetny produkt i niesamowity zespół, ale co, jeśli rynek, na który wchodzisz, nie jest gotowy na taki produkt lub usługę? To bardzo ważne pytanie, na które należy odpowiedzieć i rozwiązać je poprzez dokładne badanie i analizę grupy docelowej i rynku. Produkt musi przejść przez wiele rund testów, zmian, udoskonaleń i ewentualnego wydania. Rynek musi być dobrze zmierzony poprzez szczegółową analizę, a penetracja rynku musi być określona na podstawie tej analizy.
Monetyzacja
Ponownie, możesz mieć najlepszy pomysł i najlepszy zespół, ale w biznesie chodzi przede wszystkim o liczby, a przemawiają pieniądze. Musisz więc szybko znaleźć strategię monetyzacji, aby przekształcić swój pomysł w rentowny biznes. Tylko wtedy inni interesariusze ekosystemu usiądą i zwrócą na ciebie uwagę.
5. Planowanie
Innym aspektem, jeśli chodzi o monetyzację i inwestycje, jest skrupulatne planowanie dotyczące kapitału obrotowego i projekcji przychodów. Należy zachować równowagę, aby w jak najkrótszym czasie dojść do punktu, w którym firma będzie trwała.
Wniosek
Nie ma więc żadnej wyrytej ścieżki, którą każdy startup musi podążać, aby osiągnąć zenit sukcesu. Ale jest kilka elementów, które zdecydowanie należy włączyć i dostosować, aby zapewnić, że startup jest na właściwej ścieżce. Sukces i porażka mogą być dwiema stronami tego samego medalu, ale jako przedsiębiorca nie możesz sobie pozwolić na przegraną!