Sukces strony internetowej —

W stale rozwijającym się świecie optymalizacji wyszukiwarek ważne jest, aby nadążać za najnowszymi wytycznymi i najlepszymi praktykami. Optymalizacja meta tagów należy do podstaw działań SEO i jest absolutnym must-have.

Nadążanie za ciągle zmieniającym się krajobrazem SEO może być samo w sobie pracą na pełen etat. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak zoptymalizować meta title i meta description oraz jak ich używać, aby zwiększyć widoczność i poprawić CTR w Google.

Meta tagi odgrywają kluczową rolę w optymalizacji strony internetowej. Meta tagi strony internetowej to niewielkie elementy, fragmenty tekstu, które dostarczają informacji o treści na stronie internetowej. Informacje te są wykorzystywane przez wyszukiwarki do kategoryzacji i klasyfikacji stron, co czyni je ważnym elementem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Istnieje kilka różnych typów meta tagów, w tym tytuły stron, opisy i słowa kluczowe. Meta tagi te mogą być dodawane do kodu HTML strony lub za pomocą narzędzi online, takich jak Google Search Console.

Choć meta tagi mogą wydawać się drobnym szczegółem, ich prawidłowe wykorzystanie może znacznie poprawić widoczność strony i skierować na nią większy ruch. Nie ignoruj więc tych ważnych znaczników — upewnij się, że uwzględniasz je w projekcie swojej strony, aby osiągnąć optymalny sukces. Meta tagi często są niedoceniane, co jest dużym błędem, bo mogą skutecznie poprawić współczynnik CTR w wynikach Google i wyprzedzić konkurencję.

Ilustracja 1. Meta tagi pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google jako tytuł i opis danej strony internetowej

Spojrzenie wstecz

Optymalizacja meta tagów jeszcze kilka lat temu wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj. W początkach SEO ważne było, aby znalazło się w nich, jak najwięcej słów kluczowych. Meta description, meta title i meta keywords były przepełnione słowami kluczowymi. Dziś, podobnie jak w przypadku optymalizacji treści, sytuacja jest zupełnie inna.

Znaczenie meta tagów dla SEO

Jaki są argumenty przemawiające za optymalizacją meta tagów? Odpowiedź na to pytanie jest prosta:

  • – Konkurencja o najlepsze miejsca w SERP-ach (Search Engine Result Page — strona wyników wyszukiwania): dla wielu typów zapytań Google stosuje blok trzech lub nawet czterech reklam Google. Już to znacznie zmniejsza miejsce w SERP-ach na organiczne wyniki wyszukiwania. Jeśli dodamy do tego Local-Pack (wyniki wyszukiwania w pobliżu lokalizacji użytkownika) oraz Featured Snippet (polecane fragmenty z odpowiedzią), a także pole „Podobne pytania”, miejsce w TOP 3 w Google będzie jeszcze bardziej ograniczone. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby wyróżnić się w wynikach wyszukiwania swoim snippetem (tytułem i opisem strony internetowej).
  • – Zwiększenie trafności: Tytuł strony jest nadal istotny w rankingu. Oczywiście, jest to tylko jedno z wielu kryteriów rankingowych. Jeśli dla danego zapytania istnieje wiele podobnych stron, zoptymalizowany meta tytuł może mieć decydujące znaczenie. Podobnie, jeżeli tytuł nie będzie zawierał centralnego słowa kluczowego, szanse na znalezienie się w pierwszej trójce w SERP-ach będą mniejsze.
  • – Zwiększenie CTR: Zoptymalizowany meta opis i tytuł mogą przyczynić się do tego, że Twój snippet będzie częściej klikany w SERPach. To z kolei może poprawić współczynnik CTR twojej strony, co z kolei prowadzi do zwiększenia ruchu na stronie. Google odczytuje te sygnały, a następnie sprawdza, czy Twoja strona jest najlepszym wynikiem wyszukiwania dla użytkowników i może pozwolić, by Twoja strona przez jakiś czas znajdowała się na wysokiej pozycji. Jeśli ten test wypadnie pozytywnie, optymalizacja twoich elementów meta może skutecznie doprowadzić do trwałej poprawy rankingu.
  • – Pozytywny branding: Meta opis i tytuł, które Google może wykorzystać w snippecie w organicznych wynikach wyszukiwania, to pierwsze elementy Twojej strony, które zobaczy Twoja grupa docelowa. Już choćby z tego powodu powinieneś dbać i optymalizować swoje meta tagi.

Mówimy tu o meta tagach. Należy więc wspomnieć również o tagu meta keywords. Od dłuższego czasu nie odgrywa on już żadnej roli dla Google. Możesz więc spokojnie go pominąć w optymalizacji.

Jak Google traktuje meta tagi

Mówiąc o meta tagach, mamy na myśli głównie meta description i meta title. Te dwa elementy są ważne dla prezentacji Twojej strony w snippetach SERP.

Ważne, by wiedzieć: Google nie gwarantuje, że metaopis, który wprowadzisz w kodzie źródłowym, zostanie użyty w snippecie w wynikach wyszukiwania:

„Google czasami generuje krótkie opisy na podstawie zawartości tagów <meta>. Dzieje się tak wtedy, gdy uznamy, że opisują one stronę dokładniej niż fragmenty pobrane bezpośrednio z jej treści.” Dlatego ważne jest, aby wkładać dużo wysiłku w tworzenie opisów i tytułów oraz aby stosować unikalne meta tagi dla każdego adresu URL.

Dlaczego optymalizujemy meta tagi dla użytkowników, a nie dla Google?

Meta description i title to elementy ważne dla wyszukiwarek, np. przy tworzeniu snippetów dla danej strony internetowej. Jednak tworząc je, nie powinieneś mieć na uwadze Google, ale swoją grupę docelową. W końcu to użytkownicy decydują, czy klikną Twój snippet, czy też na inny wynik wyszukiwania.

Jeśli chcesz zoptymalizować meta tagi, powinieneś zintegrować te działania z pozostałymi działaniami SEO na stronie. W związku z tym optymalizacja meta tagów ma taki sam charakter, jak całe SEO: należy skupić się na zadowoleniu użytkownika (user experience).

Wystarczy już teorii i kontekstu. Teraz nadszedł czas na ćwiczenia.

Optymalizacja meta title: tak sie to robi!

Meta title to tytuł danego dokumentu HTML. Tytuł strony pojawia się w wynikach wyszukiwania i jest również używany przez przeglądarki do oznaczenia nazwy karty przeglądarki. O tym należy pamiętać, tworząc meta title:

  • – zawiera główny keyword
  • – zawiera nazwę marki
  • – ma długość maksymalnie około 70 znaków (łącznie ze spacjami)

To, czy twoje główne słowo kluczowe znajduje się z przodu czy z tyłu tytułu, nie odgrywa najważniejszej roli w SEO. Ważne jest to, że w ogóle się ono w tytule pojawia. Jeśli chcesz zoptymalizować tytuł, zawsze powinno to być poprzedzone badaniem słów kluczowych. Celem tego badania jest określenie najważniejszych słów kluczowych dla Twoich priorytetowych podstron.

Chociaż Google zaznacza, że tytuły stron dla „Link title” (tytuł linka) są tworzone w pełni automatycznie, na podstawie zawartości strony, nadal powinieneś optymalizować tytuły stron. W ten sposób zwiększasz szansę, że w wynikach wyszukiwania pojawi się dokładnie taki tytuł, jaki wpisałeś.

Zasadniczo przy optymalizacji tytułów stron stosuje się następujące zasady:

  • -Każdy adres URL Twojej strony internetowej powinien zawierać tytuł. Nie zostawiaj pustego znacznika <title>.
  • -Precyzyjnie sformułuj tytuły stron i zrezygnuj z niepotrzebnych słów-wypełniaczy.
  • -Unikaj nagromadzenia słów kluczowych.
  • -Unikaj modułów tekstowych, które się powtarzają.
  • -Dzięki użyciu głównego słowa kluczowego użytkownicy powinni być w stanie szybko zorientować się w „temacie” danej podstrony.

Przykład:

Główny keyword to „tanie smartfony”, marką jest „Sklep Z Elektroniką”.

Gorszy wariant title: Tanie, niedrogie, dostępne smartfony, komórki, telefony| Sklep Z Elektroniką

Lepszy wariant: Tanie smartfony| Sklep Z Elektroniką

W praktyce, ręczne tworzenie każdego tytułu strony może być uciążliwe, zwłaszcza w przypadku serwisów internetowych z kilkoma tysiącami adresów URL. W takim przypadku można tworzyć tytuły stron automatycznie, np. za pomocą głównego keyword w nagłówku H1 lub w tytule kategorii, do której należy dana podstrona. Ważne jest jednak, że w razie potrzeby zawsze możesz dostosować tytuły stron indywidualnie. Dzięki temu możesz optymalizować i testować różne tytuły najważniejszych podstron.

Optymalizacja meta opisów – praktyczne wskazówki

Chociaż meta opis nie jest już bezpośrednio istotny dla pozycji w Google, to może on jednak mieć pośredni wpływ na Twoją pozycję w SERP-ach. Dzieje się tak, ponieważ Google testuje różnego rodzaju opisy, chwilowo dając wybranym podstron wysokie pozycje w rankingu. Jeśli dostaniesz się do takiego testu w Google Top10, może to później doprowadzić do trwałej poprawy pozycji w rankingu. Dzieje się tak, jeśli dane dotyczące zachowania użytkowników (niski współczynnik odrzuceń i powrotów użytkowników z powrotem do SERP) są pozytywne.

Co powinno znaleźć się w meta opisie?

  • Główny keyword: Jest to wciąż ważne, ponieważ Google pogrubia w snippecie te słowa, które użytkownicy wpisują w pasku wyszukiwania. Jeśli Twój opis zawiera główne słowo kluczowe, będzie ono również napisane pogrubioną czcionką, a Twój snippet będzie bardziej widoczny.
  • Wezwanie do działania (Call to Action, CTA): Aby zwiększyć CTR, w opisie zawsze powinno znajdować się wezwanie do działania. Znamy to ze sklepów internetowych. Jeśli przycisk nie zawiera napisu „kup”, prawdopodobieństwo, że zostanie kliknięty, jest statystycznie mniejsze.
  • Długość opisu: maksymalnie 156 znaków (łącznie ze spacjami). Ta liczba znaków zależy od dostępnej przestrzeni pikseli w opisie. Jeśli Twój opis jest dłuższy, może zostać obcięty lub Google nie weźmie go pod uwagę.

Ważne:

Twój meta opis powinien krótko i zwięźle opisywać, czego użytkownicy mogą się spodziewać na stronie po kliknięciu w snippet. Aby odpowiedzieć na to oczekiwanie już w snipecie, możesz użyć odpowiedzi na proste pytania typu np. Co mogę kupić? Gdzie mogę to kupić? Dlaczego powinienem to kupić?

Tak jak w przypadku tytułu, opis powinien być unikalny i nie powinien składać się z wyłącznie z powtarzalnych elementów.

Ze względu na długość tekstu, meta opis doskonale nadaje się do regularnego testowania różnych jego wersji. Powinieneś dostosować opis, na przykład jeśli zauważysz, że CTR pogorszył się mimo dobrych wyników w rankingu Google.

Przykład:

Główny keyword to „tanie smartfony”, marką jest „Sklep Z Elektroniką”.

Gorszy wariant title: Tanie, niedrogie, dostępne smartfony, komórki, telefony| Sklep Z Elektroniką

Lepszy wariant: Tanie smartfony| Sklep Z Elektroniką

Meta opis: Tutaj znajdziesz tanie smartfony: szybka dostawa, najlepsze marki, miła obsługa. Zamów już teraz wygodnie przez internet.

Poprawne używanie emojis i znaków specjalnych w meta tagach

Google i inne wyszukiwarki mogą wyświetlać emojis lub inne znaki specjalne w snippetach SERP. Możesz więc korzystać z całego zasobu znaków, których zwykle używasz na czacie lub w mediach społecznościowych.

Weź jednak pod uwagę z jednej strony swoją grupę docelową, a z drugiej strony efekt tych snippetów. Dlatego używaj znaków specjalnych oszczędnie, w przeciwnym razie Twój snippet może zostać uznany za spamerski.

Całościowe spojrzenie na optymalizację meta tagów

Optymalizując tytuł i opis meta, należy pamiętać o optymalizacji całego snippetu.

Na przykład, jeśli Twoja strona używa danych strukturalnych, takich jak oceny, daty publikacji artykułów, wartości odżywcze produktów żywnościowych lub dane o wydarzeniach, one również zajmują miejsce w snippecie. W rezultacie jest mniej miejsca na Twój opis. Dlatego regularnie sprawdzaj za pomocą testów na żywo, czy rich snippets są wyświetlane dla Twojej witryny i w razie potrzeby dostosuj do tego swoje opisy.

Meta tagi jako część twojego brandingu

Forma grzecznościowa czy zwracanie się na ty? Ton swobodny czy poważniejszy? Te i inne cechy stylu odgrywają również ważną rolę w optymalizacji meta tagów. W końcu opisy i tytuły to pierwsze elementy Twojej strony, które zobaczy grupa docelowa w wyszukiwarce Google.

Dlatego, tworząc tytuły i opisy, zastanów się, jak chcesz zwracać się do swoich użytkowników. Rezultatem powinien być harmonijny, całościowy wizerunek Twojej firmy i marki, od SERP-ów po załadowanie strony docelowej.