Strategia social media –
By dobrze i efektywnie prowadzić media społecznościowe konieczne jest posiadanie odpowiedniej strategii obecności marki w social mediach. Działanie według wcześniej ustalonego harmonogramu i jego skrupulatne realizowanie to elementy o których wiele firm, a nawet samych marketerów zapomina. Zaplanowane działania są jak mapa, dzięki której nie stracisz orientacji, motywacji i łatwiej osiągniesz obrany cel biznesowy.
Wydaje się, że prowadzenie kanałów społecznościowych jest łatwym zadaniem. Co może być w tym trudnego? Publikacja grafiki, treści, dodanie paru emoji, a następnie oczekiwanie na reakcję odbiorców. Dlaczego więc przedsiębiorcy w ogóle decydują się na podjęcie współpracy z agencjami bądź freelancerami? Być może, ich działania nie przynoszą pożądanych efektów. Jednak pytanie brzmi: dlaczego?
Dlaczego strategia marki jest potrzebna?
Zaczynając jakiekolwiek działania, starasz się do nich przygotować. Zapisując się na maraton, rozpoczynasz treningi. Chcąc poszerzać swoje kompetencje w danym zawodzie, uczęszczasz na szkolenia. Starając się o dofinansowanie, przygotowujesz biznesplan. Do każdej z wyżej wymienionej sytuacji, podchodzisz profesjonalnie. Dlaczego więc zaczynasz działania w mediach społecznościowych bez wcześniej przygotowanego planu? Opracowanie strategii marki jest pierwszym krokiem do zbudowania efektywnego planu działania w social mediach. Bez tego działania, podjęcie jakichkolwiek prób osiągnięcia celu może okazać się stratą czasu. Dzięki temu, że stworzysz wspomnianą wcześniej strategię obecności marki w mediach społecznościowych, jesteś w stanie poprawić swoje działania wizerunkowe, a także osiągnąć postawione cele sprzedażowe. Zachowasz porządek, wytyczając już na starcie kierunek rozwoju, w którym chcesz podążać. Strategia stanie się Twoją inspiracją, punktem odniesienia i drogowskazem. Sprecyzujesz dokładnie swój cel biznesowy, nie popełniając przy jego realizacji błędów. Dotrzesz do swojej grupy odbiorców, pozostawiając swoją konkurencję daleko w tyle. To po prostu szansa na rozwój Twojej działalności. Nie warto tracić szansy, jaką otrzymujemy. Czy teraz już wiesz, dlaczego powinieneś mieć strategię obecności marki w mediach społecznościowych? Tylko przemyślana i konsekwentnie realizowana strategia social media jest szansą na rozwój. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe treści i posty. By profesjonalnie prowadzić swoje działania w kanałach społecznościowych, potrzebujesz dobrej strategii. Prowadząc media społecznościowe według opracowanej wcześniej strategii, możesz uniknąć wielu błędów. Tworzysz bowiem trwałą i stabilną bazę, fundament, na którym zbudujesz solidne działania przynoszące efekty. Zapanuj nad swoją pracą, nie pozwól, by targał nią niepotrzebny chaos. Jednocześnie spraw, by skuteczność publikowanych treści była na satysfakcjonującym dla Ciebie poziomie.
Jakie elementy powinna zawierać prawidłowa strategia social media?
Strategia obecności marki w mediach społecznościowych ustala cele, planuje ich realizację, określa wykonanie odpowiednich działań, ocenia i w razie potrzeby narzuca kierunek zmiany. Elementy strategii social media umożliwiają wyciągnięcie wielu ważnych wniosków i zbudowanie na nich mocnego i skutecznego planu działania w mediach społecznościowych. Prawidłowo zbudowana strategia marki składa się z elementów, które znajdziesz poniżej.
Analiza sytuacji wyjściowej marki to lista dotychczasowych działań firmy oraz istniejącej bądź potencjalnej konkurencji. Po wykonaniu tej analizy dowiesz się, które kroki przyniosły oczekiwane rezultaty, a które wręcz przeciwnie. Wyciągnij wnioski i stwórz konkretne plany na przyszłość. Nie chodzi o to, by wzorować się na działaniach konkurencji, kopiować ich styl komunikacji czy grafiki. Sytuacja wyjściowa musi pokazać, jakie komunikaty konkurencja kieruje do klientów oraz co robi lepiej od Twojej firmy — z pewnością istnieją takie obszary. Z drugiej strony pokazuje, co jest mocną stroną Twojego przedsiębiorstwa i jakie nowe wartości możesz przekazać swoim odbiorcom. Jest to więc doskonała okazja do tego, by wypisać swoje mocne i słabe strony. Jeśli masz taką możliwość, poproś o opinię o firmie czy prowadzonych dotychczas mediów społecznościowych klientów lub swoich pracowników. Sprawdź, jakie treści wcześniej cieszyły się powodzeniem, a które niekoniecznie. To jest ten moment, w którym należy przeanalizować wszystko to, co było wcześniej. Każda firma ma wady i zalety — nie jest to zadanie łatwe, jednak absolutnie konieczne.
Określenie potrzeb i celów biznesowych
Odpowiedz sobie na pytanie: Jakie cele moja firma chce osiągnąć poprzez działania w mediach społecznościowych? Przykładowe cele to m.in. zdobycie rozpoznawalności marki, zwiększenie zasięgów, leadów czy liczba sprzedanych produktów, a także działania employer brandingowe. To także określenie liczby wejść na naszą stronę WWW, czas na niej spędzony oraz wysokość konwersji. Nie musi być to jeden cel, możesz wybrać ich wiele. Jeśli jesteś dużym pracodawcą, często zatrudniającym nowych pracowników — powinieneś skupić się na tym, by budować swój wizerunek jako dobrego pracodawcy. Sprzedając dodatkowo produkty w sklepie online, Twoim celem może być ich wysoka sprzedaż, dotarcie do nowych, potencjalnych klientów czy budowa zaufania. Tworząc webinary, szkolenia czy konferencje, Twoim celem będzie jak największa liczba osób zapisana na dane wydarzenie, bądź do Twojej bazy mailingowej, dzięki której poprawiają się Twoje wyniki sprzedażowe. Oczywiście, jeśli taką posiadasz. Przeanalizuj swoją sytuację i dobierz cele tak, by działania, jakie podejmiesz w tym kierunku, przynosiły oczekiwane efekty. To zadanie również nie jest łatwe, jednak absolutnie konieczne.
Szanse i zagrożenia
Przeanalizuj szanse i zagrożenia dla Twojej firmy. Sprawdź, czy cokolwiek może wpłynąć pozytywnie bądź negatywnie na Twoje działania w mediach społecznościowych. W dobie pandemii koronawirusa posiadanie zdalnego oddziału działalności było szansą dla wielu firm. Druga część ludzi straciła jednak cały dorobek przez panujące obostrzenia. Restauracje, które nie miały dowozów posiłków, musiały je wprowadzić lub szykować się na ogromne straty, albo całkowite zamknięcie biznesu. Sklepy, które posiadały już strony internetowe, były lepiej przygotowane od tych, które jeszcze przed pandemią ich nie miały. Ktoś, kto prowadzi tylko jedno medium społecznościowe, podejmuje wysokie ryzyko, ponieważ w przypadku blokady czy usunięcia konta, może stracić cały dorobek. A czy Ty jesteś gotowy na potencjalne zagrożenia, jakie mogą Cię czekać? Czy Twoja konkurencja jest do nich lepiej przygotowana? Warto zabezpieczyć swoje działania na wypadek potencjalnych zagrożeń, zarówno losowych, jak i związanych z planowanymi przepisami. Znając swoje szanse i zagrożenia, jesteś w stanie wykorzystywać te pierwsze, jednocześnie pracując nad zagrożeniami.
Wniosek? Zaplanuj tak bardzo, jak to możliwe przyszłość. Idź tam, gdzie konkurencja jeszcze nie dotarła bądź jest jej tam mały procent. Działaj na wielu płaszczyznach, nie zamykając sobie żadnej drogi dotarcia do potencjalnego klienta.
Identyfikacja grupy docelowej
Identyfikacja grupy docelowej wraz z personami, to stworzenie profilu klienta idealnego. Odpowiada na pytania: Do kogo kierowane są Twoje produkty i usługi? W jakim są wieku klienci? Czy ważna jest ich płeć? A może konkretny zawód? Warto odpowiedzieć sobie na nie, zanim zaczniesz pisać treści w social mediach. Przeanalizuj statystyki, jakie posiadasz bezpośrednio z mediów społecznościowych. Sprawdź Google Analytics, rozpatrz zamówienia, jeśli posiadasz sklep online, porozmawiaj z handlowcami, znajdź raporty dla Twojej branży dostępne w Internecie. Zasada im więcej, tym lepiej sprawdza się w tym przypadku idealnie. Dzięki temu stworzysz miejsce które przyciągnie osoby, które są Twoją grupa docelową. Dostosujesz sposób komunikacji, odpowiedni grafiki a nawet ustawienia w kampaniach płatnych pod konkretne osoby. W żadnym działaniu nie ma przypadków.
Opracowanie komunikacji marki dla konkretnej grupy docelowej. Odpowiedz sobie na pytanie. Co chcesz przekazywać? Jakie tematy poruszać? W jaki sposób? Na którym kanale społecznościowym? Odpowiednie przekazy dla konkretnych osób odgrywają kluczową rolę podczas komunikacji. Inny styl komunikacji, grafiki czy zastosowanie emoji sprawdzi się w przypadku młodych ludzi, a inny w przypadku starszych. Dotyczy to również płci czy lokalizacji i poruszanego tematu. Ważne jest to, by przeanalizować dostępne media społecznościowe i wybrać te, gdzie znajduje się Twoja grupa odbiorców, a dopiero w drugim etapie dobrać odpowiednią komunikację marki.
Spójność wizualna
Przygotowanie spójnej graficznie identyfikacji marki jest bardzo istotne z punktu zapamiętywalności i stricte zwiększania świadomości marki. Ściśle określony styl sprawia, że marka jest postrzegana jako trzymająca się jasno wytyczonego kursu. Logo, kolorystyka, fonty, zdjęcia, ikony to wszystko wpływa na pierwsze wrażenie. Należy zrobić wszystko, by było ono jak najlepsze, a marka zapadała w pamięć. Badania pokazują, że zapamiętywalność pojawia się dopiero gdy klient zobaczymy dany element minimum 10 razy. Można ułatwić to swoim klientom poprzez stworzenie jednolitej templatki materiałów graficznych. Dzięki spójności działania w sieci będą łatwiej zapamiętywane, co przybliży Cię do zamierzonego celu. Odbiorcy częściej kupują od firm, które znają. Twoim celem jest zbudowanie zaufania i osiągnięcie celu przez spójność w identyfikacji Twojej marki. Pomoże Ci w tym zasada „fantastycznej czwórki”, czyli: Poznaj firmę, polub ją, zaufaj jej, a następnie kup jej produkt lub usługę.
Weryfikacja metody dotarcia do osób, czyli ustalenie, w jakich serwisach społecznościowych ma znaleźć się nasza maka. Odszukaj miejsce, w którym znajduje się Twoja grupa docelowa bądź stwórz miejsce w sieci, które tę grupę do Ciebie przyciągnie – co jest znacznie trudniejszym zadaniem. Młodsza grupa docelowa znajduje się w większości na Tik Toku, który w ostatnim czasie bardzo mocno poszybował do góry pod względem liczby użytkowników i zamieszczanych treści. Instagram to głównie obrazy, ładne zdjęcia, spójna siatka/feed. Jeśli jesteś estetą, a dodatkowo lubisz od czasu do czasu nagrywać krótkie materiały video — to miejsce dla Ciebie. Facebook, daje większą elastyczność i to właśnie to medium wybiera najwięcej firm jako główny kanał komunikacji. Jednak jest jeszcze LinkedIn, dzięki któremu masz możliwość dotarcia do potencjalnych partnerów biznesowych. Idealne dla rozwiązań B2B. To też dobry czas na ustalenie budżetów, czy tematów, które chcesz poruszać. Zdarza się też tak, że marki wchodzą w kanały social media, na których ich konkurencja nie istnieje. Potencjalnie nie ma też tam ich grupy docelowej. Nie jest to łatwa droga, bardzo często skazana na porażkę, ale zdarzają się sukcesy. Rodzi się tu pytanie do Ciebie: Czy jesteś na to gotowy?
Analiza i weryfikacja zadań
Zadbanie o analitykę i sposób weryfikacji działań. Zdarzają się sytuacje, gdy plany zostają brutalnie zweryfikowane przez klientów — to nic złego. Kluczowe jest jednak to, by sprawdzać, analizować, a następnie ulepszać to, co się nie sprawdza. Praca nad strategią nie kończy się wraz z pierwszym opublikowanym materiałem. Oceń swoje działania w mediach społecznościowych i na bieżąco wyciągaj wnioski. Bez odpowiednich analiz i regularnego monitorowania statystyk, mierzenie skuteczności Twoich działań może okazać się niemożliwe.
Dobra strategia social media a całościowy plan marki
Wszystkie zaplanowane działania są integralną częścią, która ma za zadanie wzbudzać zainteresowanie i zaufanie, a w kolejnym etapie, nakłaniać do zakupu. To nie jest zbiór kilku przypadkowo wrzuconych treści i grafik w kanałach społecznościowych. To proces, który powinien być doskonale zaplanowany. Aby tak się stało, konieczna jest dogłębna analiza oparta na twardych danych oraz wiedzy. Osiągniesz w ten sposób konkretne, realne i możliwe do zmierzenia cele. Dlatego tak ważne jest planowanie działań w social mediach na podstawie strategii marki. Dzięki niej stworzysz miejsce w mediach społecznościowych z konkretnym planem, poznasz konkurencję oraz swoje słabe i mocne strony. Stworzysz plan aktywności w określonym czasie, unikając tego, co w social mediach jest nieakceptowalne – braku reakcji. Twórz, analizuj, sporządzaj wartościowe raporty i wyciągaj z nich wnioski. Ucz się każdego dnia i zdobywaj wiedzę na bieżąco. Plan to jedno, a podstawy, jakie musisz mieć, to drugie. Wielkość i ciężkość grafik do postów oraz zdjęć w tle, długość postów, hashtagi, kampanie reklamowe, grupy, tagi, lokalizacje, opisy, a także nowości, jakie są wprowadzane w danych kanałach. To elementy jakie musisz na bieżąco analizować i wprowadzać u siebie. To zbiór wielu nie zawsze prostych działań. Błędy czy frustracja, będą zdarzały się zawsze, ponieważ media społecznościowe to miejsca, które zmieniają się szybko. Jedne kończą swoją działalność, inne dopiero zaczynają. Te, które działają, muszą na bieżąco się zmieniać, dostosowywać. Zmieniają się algorytmy, wielkość rekomendowanych grafik, a także ich ciężkość czy ilość tekstu. Wprowadzane są dodatkowe funkcje a usuwane te, które nie działają tak, jak zakładano. Social media to ciągła nauka, odkrywanie, eksperymentowanie. Pamiętaj jednak, że poprawnie stworzona strategia obecności marki w mediach społecznościowych jest kluczem do jej sukcesu. By tworzyć w sieci, należy mieć plan. Trzymaj się go, jednocześnie śledząc wprowadzane aktualizacje każdego miejsca w którym jesteś. Jeśli nadal brakuje Ci tej mapy, najwyższy czas ją zrobić. A ja, mogę Ci w tym pomóc.