Podcast a budowanie świadomości marki.
Historia podcastu, a tak naprawdę podcastingu wzięła się od połączenia słów „iPod” oraz „broadcast” (co z języka angielskiego oznacza przekaz). Według innych źródeł pochodzi od skrótu określenia „Personal on Demand”.
Początki podcastingu sięgają początku XXI wieku. Wtedy pojawiły się pierwsze zarysy używania technologii RSS, służącej do publikowania treści audio i wideo. Początki tworzenia podcastów nie były gwałtowne, zainteresowanie zyskały dopiero na przełomie 2004 i 2005 roku. Ciekawostką jest fakt, że o ile pod koniec 2004 roku liczba wyszukiwań podcastów przez wyszukiwarkę Google wynosiła zaledwie około 500, to w 2005 roku liczba wyszukiwania dochodziła już do około 100 000 000.
Podcast w swojej formie jest bardzo prosty, a przy obecnym rozwoju technologii można go słuchać z każdego miejsca.
Do słuchania podcastów nie potrzeba specjalnego odtwarzacza muzycznego – wystarczy komputer odtwarzający cyfrowe pliki dźwiękowe (np. w formacie MP3) lub pliki wideo w przypadku podcastu wideo (tzw. videocastu) oraz oprogramowanie, które pobiera i kataloguje transmisje na podstawie informacji zawartych w plikach RSS, publikowanych razem z podcastami.
Temat podcastu może mieć dowolną formę: może być o hobby, biznesie, poruszać tematy społeczne, technologiczne.
Czym podcast różni się od radia?
Zasadniczymi różnicami między radiem a podcastem są forma audycji i forma konsumpcji. Najczęściej radio jest medium towarzyszącym, audycje są prowadzone na żywo. Podcast z reguły jest tematyczny i odcinkowy, a każdy odcinek trwa od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin. Natomiast radio transmitowane jest przez większość dnia, rzadko opiera się na konkretnej tematyce (bo zawiera segmenty różnego rodzaju) i często puszcza muzykę. Dostępność podcastów to zdecydowanie ich zaleta – często są słuchane w samochodzie, podczas przygotowywania posiłków, na siłowni. Dostępność decyduje o ich ciągle rosnącej popularności. Jeżeli interesuje Cię konkretna treść, możesz włączyć ją w dowolnej chwili, odsłuchać konkretny fragment i wrócić, kiedy znajdziesz czas na dokończenie.
Gdzie słuchać podcastów?
Miejsc do słuchania podcastów jest bardzo dużo.
Tego typu kanałem jest YouTube, będący jednym z najpopularniejszych – jeśli nie najpopularniejszym – serwisem umożliwiającym publikowanie nagrań wideo lub wyłącznie dźwiękowych. Jest wiele popularnych platform podcastowych. Przyjrzyjmy się tym najbardziej wziętym.
Spotify
Znajdziesz tu wyłącznie nagrania dźwiękowe. Serwis Spotify, prawdopodobnie znany każdemu, powstał w 2006 roku w Sztokholmie. Od początku powstania prowadził działalność muzyczną. W ramach rozwoju serwisu niezwykle popularne stało się umieszczanie nagrań podcastowych. Ze Spotify korzystać można w dwóch wersjach: free i premium, które różnią się jakością dźwięku oraz reklamami (brak reklam w przypadku konta premium w rozliczeniu abonamentowym).
Apple Podcasts
Dawniej iTunes, który – podobnie jak Spotify – zapewnia łatwy dostęp do popularnych nagrań i podcastów. Platforma ta została opracowana przez firmę Apple Inc. w podobnym czasie, co Spotify (w 2005 roku). Serwis początkowo nakierowany był na muzykę, ale w czasie przekształcił się w platformę typowo podcastową i tak jest aż do teraz.
Google Podcasts
To najpopularniejszy serwis każdego słuchacza podcastów. Platforma oferuje typowe nagrania dźwiękowe podcastów z każdej dziedziny. Aplikacja powstała stosunkowo niedawno, bo w 2018 roku. Interfejs jest minimalistyczny. Google, jak w przypadku niemal każdej innej usługi, gra podcastami z pozycji siły: aplikacja jest dostępna dosłownie wszędzie, bo nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale także w samej wyszukiwarce Google (jeśli wpiszemy nazwę ulubionej audycji lub wyszukamy zagadnienie na temat którego nagrano podcast, w wynikach wyszukiwania pojawi się wyróżniony odtwarzacz z Podcastów Google). Podcasty są też zintegrowane z Asystentem Google, a to oznacza wygodną głosową obsługę na setkach milionów smartfonów i inteligentnych głośników.
Jak stworzyć własny podcast?
Z technicznego punktu widzenia jest to niezwykle proste: wystarczy mikrofon, program do nagrywania dźwięku i gotowe. Doświadczenie pokazuje, że największym wyzwaniem jest pomysł na podcast, a także regularność jego tworzenia. Aby zyskać odbiorców, podczas działań marketingowych niezbędne jest konsekwencja w działaniu. W jaki sposób najlepiej sprawdzić, czy Twój pomysł się przyjmie? Stworzyć własny podcast i go udostępnić! Po uzyskaniu zadowalającego odbioru można poczuć motywację do dalszego nagrywania. A jeżeli efekty Cię nie zadowolą, łatwiej będzie przeanalizować, w jaki sposób zrobić to lepiej.
Jak wykorzystać podcast w marketingu?
Tak, jak wspomniałem, podcast jest coraz bardziej popularną formą przekazu. Z sukcesem można wykorzystać go do działań marketingowych. Do najważniejszych korzyści należy fakt, że możesz kreować swój wizerunek eksperta w konkretnej dziedzinie, udostępniając swoje podcasty.
Tworzenie podcastów to również sposób na zwiększanie świadomości Twojej marki. Im lepsze treści będziesz tworzyć, tym będą one częściej i chętniej odtwarzane przez odbiorców. Najlepsze podcasty rozprzestrzeniają się bez wydawania nawet złotówki na reklamę, a to głównie za sprawą polecania przez słuchaczy i rankingi platform podcastowych. Dlatego tym bardziej warto zastanowić się, czego chcą się dowiedzieć Twoi klienci, i dostarczyć im szczegółowych odpowiedzi za pomocą podcastów. Można w ten sposób osiągnąć kilka korzyści: marka będzie rozpoznawalna, ludzie nabiorą do niej zaufania i zwiększą się szanse na pozyskanie klientów.
Jakie korzyści da Ci podcast?
Przede wszystkim zdobywasz pozycję eksperta w swojej branży! Przemyślane, dobrze nagrane, interesujące audycje internetowe mogą pomóc w budowaniu dobrego wizerunku. Stały dostęp do Twoich treści sprawia, że słuchacze kojarzą Twoje nazwisko lub firmę z konkretną dziedziną wiedzy. Co za tym idzie – Twoi odbiorcy Ci ufają, bo dzielisz się wiedzą. Żeby osiągnąć wspomniany efekt, nie wystarczy jednorazowy podcast – świadomość i zasięg buduje się regularnością i wytrwałością w tworzeniu materiałów. Treść powinna być przedstawiana w sposób zrozumiały dla potencjalnego odbiorcy. Jeżeli forma będzie łatwo przyswajalna, istnieje duża szansa, że wzbudzisz zainteresowanie swoją osobą, a więc i branżą, którą reprezentujesz.
Z czasem zaczyna Cię rozpoznawać coraz większe grono odbiorców, poszerzasz siatkę kontaktów. Podcast możesz prowadzić samodzielnie, możesz też zaangażować osoby z branży, z którymi przeprowadzisz rozmowę – umocni to Twoją pozycję jako eksperta, a podcast będzie chętniej słuchamy (bo chętniej słucha się wielu osób niż jednej). Osoba, z którą przeprowadzisz rozmowę, na pewno chętnie podzieli się wystąpieniem w Twoim podcaście ze swoją siecią.
Twórcy podcastów podkreślają również, że częściej otrzymują informacje zwrotne od ludzi, korzystając z tej formy przekazu. Pozwala im to na zaplanowanie treści, które wpisują się w potrzeby odbiorców i są im naprawdę potrzebne.
Choć cały czas najbardziej popularną formą dzielenia się wiedzą pozostaje tworzenie artykułów, to dzięki produkcji podcastów możemy dotrzeć do różnych odbiorców. Dlaczego? Na podcaście nie trzeba skupiać całej uwagi. To największy plus w budowaniu treści w ten sposób – dotrzesz szczególnie do osób zapracowanych, a takimi są osoby na eksponowanych stanowiskach. Można go słuchać niemal wszędzie, dzięki nowym technologiom – można używać czytników na telefonie, co ułatwia ich słuchanie, niezależnie od lokalizacji. Można go też subskrybować, a przypomnienia o podcastach pozwalają twórcom budować stałą więź i kontakt ze słuchaczami. Podcasty branżowe zainteresują specjalistów danych dziedzin, którzy słuchają audycji, aby być na bieżąco z nowinkami w swoich branżach. Na podcaście łatwiej się również skupić – wyzwaniem dla współczesnego odbiorcy jest wyłapywanie najważniejszych dla niego informacji. Podcast jest łatwiejszy do przyswojenia ze względu na swoją formę: może być inspirującym wywiadem z gościem lub ciekawym monologiem.
Podcasty są coraz częściej nagrywane przez firmy i indywidualnych twórców. Ostatnim trendem jest wykorzystywanie ich przez tradycyjne media. Nowe możliwości platform i aplikacji mobilnych pozwalają dziennikarzom zastąpić część tradycyjnych treści nową formą audio, bez utraty jakości treści. Niektóre redakcje udostępniają wartościowe podcasty w zamian za subskrypcję, ponieważ przyciągają one nową, młodszą część odbiorców. Podcasty stały się ważnym elementem rozwoju mediów, a wkrótce mogą stać się elementem niezbędnym. Jak podaje Gazeta Wyborcza, podcast jest słuchany przez co czwartego polskiego internautę (w większości są to kobiety).
Promocja firmy za pomocą podcastu?
Coraz więcej marek w Polsce zaczęło wykorzystywać podcasty w swoich działaniach. Alior Bank, w ramach przeprowadzonej kampanii „Konto 4 x 4 – rachunek dla firm”, zaprosił do współpracy twórców podcastów „Mała Wielka Firma”, „Greg Albrecht Podcast”, „Inna Kultura Biznesu” i został sponsorem kilku odcinków.
W treściach pojawiły się komunikaty sponsorskie dotyczące oferty banku, powstał także odcinek specjalny podcastu Grega Albrechta, w którym gościł przedstawiciel firmy. Celem działań było nieinwazyjne zaprezentowanie zalet „Rachunku 4 x 4” z oferty banku.
Sklep internetowy Showroom we współpracy z Joanną Okuniewską, autorką popularnych podcastów, stworzył cykl audycji pt. „Dziewczyny z sąsiedztwa”, do których zapraszane są kobiety pracujące w różnych dziedzinach i dzielące się swoimi pasjami, doświadczeniami i opiniami.
Z kolei Pracuj.pl zostało sponsorem kilku odcinków podcastów zrzeszonych w sieci Podsłuchane.pl. Audycje zachęcały do pobrania e-booka firmy, dotyczącego rozwoju życia zawodowego, i nawiązywały do niego tematycznie. Na podobne działania zdecydowało się także Nationale-Nederlanden, nawiązując współpracę z podcastem „Porozmawiajmy o IT”. W jej ramach powstał specjalny odcinek z ekspertami firmy, którzy poruszyli tematy związane m.in. z etapami rekrutacji do międzynarodowych korporacji, problematykę rotacji pracowników czy zarządzanie projektami i walory pracy w dużej organizacji w porównaniu do startupu.
Nawet Lasy Państwowe zdecydowały się postawić na podcast i stworzyć swój własny. Audycja „Między Drzewami” poświęcona jest zagadnieniom związanym z ochroną przyrody, gospodarką leśną i atrakcjami przyrodniczymi polskich lasów.
W branży nieruchomości w Polsce podcasty wykorzystuje chociażby agencja pośrednicząca Ruszamy Nieruchomości, która w nagraniach porusza tematy takie, jak inwestowanie, kupowanie i sprzedaż, kredyty hipoteczne czy kwestie prawne. Podcast o podobnej tematyce, dotyczący rynku nieruchomości, prowadzi także inwestor Daniel Siwiec, zajmujący się działalnością deweloperską. Dobrym przykładem podcastu prowadzonego przez agencję nieruchomości jest cykl nagrań zagranicznej firmy Hermann London, w którym autorzy dzielą się poradami i wiedzą na temat nieruchomości, a także przeprowadzają wywiady z ekspertami z branży.
Podcasty dają możliwość skierowania przekazu do konkretnego słuchacza i przystosowania się do jego potrzeb, wrażliwości, zainteresowań. Dedykowane audycje pozwalają poszerzyć grono odbiorców i zbudować wokół marki zaangażowaną społeczność.