Transformacja elementów i wyrównywanie obiektów w AdobeXD

Ciężko jest pracować w Adobe XD i ignorować dostarczane przez aplikację udogodnienia dla projektantów. Jednak czasem może nam to przysporzyć kłopotów. W poniższym tutorialu opiszę, jak korzystam z dwóch takich narzędzi, tj. Content-Aware Layout oraz Transform. Są to tak naprawdę małe udogodnienia, będące częścią panelu, który znajduje się po prawej stronie. Pierwsze pomoże nam ogarnąć projekt szybciej. Drugie, szczególnie na samym początku, może wprowadzać nas w delikatne zakłopotanie, jednak po opanowaniu znacznie ułatwi nam pracę.

Dlaczego oba narzędzia są pożyteczne? Content-Aware Layout ułatwia nam zrobienie porządku z proporcjami danych elementów. Dodatkowo niedawno twórcy Adobe XD dodali opcję Stack, dzięki której możemy już swobodnie przesuwać zgrupowane części projektu. Zmiana kolejności elementów nigdy jeszcze nie była tak prosta! Drugie narzędzie, czyli Transform, pozwala uzyskać efekt głębi w naszych projektach, dodaje nam nawet kolejną oś, oś Z, dzięki czemu możemy swobodnie eksperymentować z wybranymi elementami.

Możemy przejść do tutorialu! Naszym celem jest utworzenie fragmentu landing page z elementami głębi. Wykorzystamy do tego grafiki 2D. Grafiki autorstwa coolvector można pobrać z pliku. Po ściągnięciu pliku możemy przejść do działania!

Krok 1 Rozpoczynamy od utworzenia nowego obszaru roboczego o wielkości 1366×768 px. Następnie tworzymy marginesy za pomocą linii pomocniczych oraz gridu. Ustawiamy grid na dwanaście kolumn, gutter width na 15, column width na 72, a same marginesy na 168. Grid możemy znaleźć w prawej części Adobe XD w momencie zaznaczenia wybranego Artboardu.

grafika

Krok 2 Następnym elementem, który zaprojektujemy, będzie header o wysokości 120. Używając narzędzia Text (T), wpisujemy „aplikacja”, „cennik”, „kariera”, „kontakt” jako osobne elementy tekstowe o wielkości 20 oraz grupujemy nasze wyrazy (Ctrl + G). W kolejnym kroku należy wyrównać pojedyncze wyrazy za pomocą narzędzi znajdujących się w prawym górnym rogu ekranu – Distribute Horizontally (Shift + Ctlr + H). Po wyrównaniu poszczególnych wyrazów względem siebie zaznaczamy dodatkowo prostokąt pod wyrazami i klikamy Align Middle Vertically (Shift + M). Teraz wszystkie elementy są już równo ustawione. Następnie zaznaczamy tylko elementy tekstowe, tym samym odznaczając tło elementu. Tutaj po raz pierwszy użyjemy jednej z funkcji Content-Aware Layout. W wolnym tłumaczeniu można powiedzieć, że jest to układ uwzględniający treść, co w pełni oddaje jego funkcję. W Layout szukamy Stack w prawej części ekranu i ustawiamy Horizontal Stack oraz liczbę 30. W tym momencie każdy wyraz ma dokładnie ten sam odstęp od sąsiedniego. Możemy dzięki narzędziu Stack dowolnie zmieniać kolejność wyrazów bez zmiany przestrzeni pomiędzy nimi. Ta funkcja szczególnie przydaje się w momencie tworzenia widoku menu.

Przechodzimy teraz na prawą stronę. Wykorzystując grafikę o nazwie „icon-user-circle”, dodajemy po prawej stronie headera element symbolizujący użytkownika. Na końcu zaznaczamy wszystkie elementy i wyrównujemy do środka za pomocą Align Middle Vertically (Shift + M). Dzięki tym krokom zakończyliśmy pierwszą część naszego projektu.

grafika

Krok 3 Przechodzimy do kolejnej części naszej strony. Najpierw tworzymy tło o wysokości 660. Potem wykorzystujemy do tego grafikę z pliku – „Graphic Cover” – którą umieszczamy po prawej stronie tak, aby zajęła 6 kolumn. Po lewej wpisujemy tytuł „Baw się z Toki” o wielkości 40. Bezpośrednio pod tytułem dodajemy tekst uzupełniający: „Dzięki aplikacji Toki nie musisz się już przejmować, że coś przegapisz ;)” o wielkości 20.

grafika

Krok 4 Przechodzimy teraz do samego przycisku. Rozmiar przycisku to 200×48 px. Zmieniamy tło przycisku na gradient za pomocą Linear Gradient i dodajemy po kolei podane kolory: #92A3E4, #8D9AE3, #8D9AE3, #694EE1. Na przycisku umieszczamy tekst „Zobacz więcej” o rozmiarze 20. Grupujemy tekst oraz tło naszego przycisku. Następnie po prawej stronie w zakładce Layout zaznaczamy Padding i tutaj przechodzimy do kolejnego zastosowania Content-Aware Layout. Dzięki paddingowi możemy w bardzo łatwy sposób dostosować marginesy danego tekstu w przycisku. Klikając drugą ikonę przy paddingu, wpisujemy na szerokość 16, a na wysokość 32. Gotowy przycisk grupujemy wraz z tytułem oraz środkowym tekstem, ponownie używając funkcji Stack. Tym razem jednak użyjemy wersji pionowej i ustawimy ją na 30. (dzięki temu każdy element będzie wyrównany). Następnie równamy i grupujemy elementy tekstowe wraz z przyciskiem, grafiką oraz tłem. W tym momencie mamy gotowe obie części.

grafika

Krok 5 Teraz czas na stworzenie nowych graficznych elementów. W tym celu tworzymy prostokąt o wymiarach 200×240 px i zaokrągleniu 20. Następnie wybieramy Linear gradient z kolorami #72AFFF oraz #DD31B9. Przechodzimy do Background Blur, znajdującego się po prawej stronie na dole ekranu. Należy ustawić Amount na 46, Brightness na 26 oraz Opacity na 16%. Zaznaczamy Drop Shadow, a jako X wpisujemy -10, jako Y – 4, a przy B – 10. Sam kolor cienia zmieniamy na czarny #000000 oraz dodajemy mu przezroczystość 20%. W ten sposób uzyskujemy zadowalający efekt. Wpisujemy „Nareszcie razem z innymi!”, ponownie używając narzędzia tekstowego o wielkości 20, oraz używamy wcześniej przygotowanej grafiki.

grafika

Krok 6 Powielamy element i analogicznie robimy pozostałe dwa elementy.

grafika

Krok 7 Teraz, łącząc te trzy elementy, możemy przejść do omówienia narzędzia Transform. Z jego pomocą stworzymy efekt głębi. Po prawej stronie, naprzeciwko słowa Transform, mamy sześcian. Klikając w niego, otwieramy się panel z dodatkową osią, osią Z, oraz kąty, pod jakimi możemy obrócić obraz. Dla wygody takie same kąty pokazują się również przy grupie wybranych elementów. Obracamy wszystkie elementy odpowiednio o -2°, 30° oraz 0°. Przy obrocie czasami zdarza się, że wskoczy nam oś Z. Osoby, które nie są przyzwyczajone do pracy z nią, mogą się nieco zdziwić. W momencie, w którym ułożymy warstwy w odpowiedniej kolejności, a one dalej nie będą się układać, trzeba sprawdzić, czy dany element nie ma przesuniętej właśnie tej osi. Zawsze, jeśli chcemy przywrócić pierwotną kolejność warstw w osi Z, powinniśmy wpisać 0.

grafika

Krok 8 Na samym końcu możemy przekopiować element tekstowy wraz z przyciskiem. Zmieniamy większy tekst na „Nowe wrażenia”, a mniejszy na „Skup się tylko na najważniejszych wrażeniach wraz ze swoimi przyjaciółmi”. Nasz fragment landing page jest skończony – dobra robota!

grafika