Sukces w biznesie, to strategia. Jak uruchomić startup, który się skaluje?

Skalować czy nie skalować — oto jest pytanie. Ten dylemat często dotyczy założycieli startupów. Biorąc pod uwagę, że wiążą się ze znacznymi inwestycjami i ryzykiem, nigdy nie jest to proste pytanie. Skalowanie biznesu to strategia mająca na celu zwiększenie generowanych przychodów ze sprzedaży poprzez ekspansję firmy na nowe rynki. Nie ma jednego przepisu na zwiększenie skali start-upu. W tym artykule dowiesz się, co to znaczy przyjąć ramy myślenia projektowego podczas skalowania produktu oraz jak rozszerzenie zespołu UX może stać się kluczem do sukcesu.

Kiedy mówi się o “skalowaniu” firmy, oznacza to, że rozwija się ona w przyspieszonym tempie. Można to osiągnąć na wiele sposobów, ale jedną z popularnych strategii jest ekspansja na nowe rynki. Może to oznaczać otwieranie nowych oddziałów, lub franczyz w różnych regionach lub po prostu sprzedawanie większej ilości produktów i usług istniejącym klientom. Skalowanie może być trudnym zadaniem dla każdej firmy, ale może być również niezwykle satysfakcjonujące. Nie tylko daje możliwość zwiększenia sprzedaży i zysków, ale także pozwala firmie dotrzeć do nowych segmentów klientów i rozwinąć swoją markę. Aby skutecznie skalować biznes, niezbędne jest staranne planowanie i wykonanie. Jednak przy odpowiednim podejściu, skalowanie może być niezwykle potężną strategią wzrostu.

Jeśli firma zbyt wcześnie koncentruje się na marketingu i sprzedaży, istnieje ryzyko utraty wskaźników retencji i adopcji z powodu niekompletnego produktu. Z drugiej strony zbyt późne skalowanie może uniemożliwić produktowi zobaczenie organicznego wzrostu bazy użytkowników i zespołu.

Przemyślany proces UX i dobry zespół produktowy są niezbędne do skutecznego skalowania startupu przy minimalnym ryzyku.

Increase

Wzrost to proces, który powinien zachodzić naturalnie w każdym produkcie. Jest to niemal domyślny stan, w którym większość założycieli widzi swoje produkty. Brak wzrostu to stagnacja. Z drugiej strony, przedwcześnie skalowany produkt jest podatny na porażkę. Większość startupów wpadnie pomiędzy te dwa ognie. Aby osiągnąć naturalny wzrost, produkt musi mieć kilka kluczowych elementów: początkowy popyt, adopcję użytkownika i ciągłe zaangażowanie. Jeśli produkt nie jest w stanie wygenerować wystarczającego zainteresowania, aby utrzymać się na wczesnym etapie, prawdopodobnie zniknie, zanim będzie miał szansę osiągnąć swój pełny potencjał. Jeśli jednak produkt rozwija się zbyt szybko i nie spełnia pokładanych w nim nadziei, również może być skazany na porażkę. Kluczem jest znalezienie delikatnej równowagi pomiędzy tymi dwoma skrajnościami i umożliwienie produktowi rozwoju w jego własnym tempie. Przy starannym planowaniu i realizacji, każdy produkt ma szansę osiągnąć swój pełny potencjał i stać się sukcesem.

Design Thinking

Bardzo często tym, co skłania produkty do nieudanego skalowania, jest brak walidacji pomysłu. Wzięcie na całość pomysłu, który nie został wystarczająco zweryfikowany, otwiera firmę na wyższe ryzyko i zmusza ją do gry na swoich założeniach. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tej zagadki — framework Design Thinking. Design Thinking to skoncentrowane na użytkowniku podejście do rozwiązywania problemów, które może być wykorzystane do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Ramy te składają się z pięciu etapów: empatia, definiowanie, ideacja, prototypowanie i testowanie. W pierwszym etapie ważne jest zrozumienie potrzeb użytkownika. Drugi etap polega na zdefiniowaniu problemu. W trzecim etapie generowane są pomysły. W czwartym etapie tworzony jest prototyp. W piątym etapie prototyp jest testowany. Design Thinking jest potężnym narzędziem, które może pomóc produktom w skalowaniu, pomagając firmom w walidacji ich pomysłów i tworzeniu niemal optymalnych rozwiązań. Należy jednak podkreślić, że aby osiągnąć sukces, należy przestrzegać wszystkich etapów tego modelu.

Jak wie każdy, kto pracował przy rozwoju produktu, jasne zrozumienie potrzeb użytkowników i rynku jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Bez tego zrozumienia zbyt łatwo jest skończyć pracę nad niewłaściwą rzeczą lub, co gorsza, zepchnąć produkt na złą drogę. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić czas na badanie i zrozumienie potrzeb użytkowników i rynku przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących inwestycji. Niektórym może się to wydawać stratą czasu, ale na dłuższą metę pozwoli Ci to zaoszczędzić wiele czasu, pieniędzy i wysiłku. Poświęcając czas na zrozumienie swoich użytkowników i rynku, możesz uniknąć popełnienia kosztownych błędów, które mogą sprawić, że Twój produkt zawiedzie. W końcu trochę dodatkowego wysiłku z góry może zaoszczędzić wiele bólu głowy później.

Prototype

Teraz, gdy znasz już swoich użytkowników, ich problemy i wygenerowałeś dla nich kilka dobrych rozwiązań, czas zacząć tworzyć. Celem jest stworzenie wizualnej reprezentacji naszych rozwiązań. Musimy pokazać potencjalnym użytkownikom, co stworzyliśmy, aby rozwiązać ich problemy i uzyskać od nich informację zwrotną. Informacja zwrotna jest kluczowa dla sukcesu produktu; pozwala nam ulepszać produkt zgodnie z potrzebami użytkowników. Projektowanie UX to proces iteracyjny, co oznacza, że musimy przejść przez kilka cykli prototypowania i testowania, zanim produkt będzie gotowy do wprowadzenia na rynek. Po kilku iteracjach będziemy mieli produkt, który spełnia potrzeby użytkowników i ma większą szansę na sukces. Testowanie – To właśnie tutaj wracasz do potencjalnych użytkowników i pokazujesz im, co stworzyłeś, aby rozwiązać ich problemy. Najprawdopodobniej dostarczą Ci cennych informacji zwrotnych, które będziesz musiał ponownie zastosować w swoim produkcie. Projektowanie UX to proces iteracyjny, zwłaszcza z wieloma iteracjami. Po kilku cyklach prototypowania i testowania będziesz miał produkt, z którego użytkownicy będą zadowoleni, co przygotowuje go do sukcesu.

Skalowanie zespołu UX

Gdy Twój produkt trafi na rynek i zacznie zyskiwać na popularności, nadszedł czas na skalowanie zespołu UX. Jest to z pewnością jedna z najważniejszych inwestycji, jakich dokonasz, aby zapewnić jej sukces. Większy zespół to sposób na szybkie i efektywne wysyłanie, walidację i eksperymentowanie. Choć brzmi to świetnie, jest kilka zastrzeżeń, które należy rozważyć, aby to zadziałało. Pierwszym z nich jest konieczność posiadania odpowiednich narzędzi do zarządzania zwiększoną złożonością, która wynika z większej liczby osób pracujących nad tym samym produktem. Bez odpowiedniego zarządzania, sprawy mogą szybko wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do zamieszania i frustracji. Musisz również upewnić się, że wszyscy w zespole są na tej samej stronie, dosłownie i w przenośni. Każdy musi używać tych samych narzędzi projektowych i postępować według tych samych procesów. Wreszcie, musisz być przygotowany na inwestycje w dodatkową infrastrukturę, taką jak więcej serwerów lub pamięci masowej, aby obsłużyć zwiększone zapotrzebowanie na system. Przy odpowiednim planowaniu i realizacji, skalowanie zespołu UX może pomóc przenieść produkt na wyższy poziom.

Pierwszą rzeczą, której powinieneś się przyjrzeć, jest organizacja pracy zespołu. Często małe startupy będą miały tylko jednego projektanta, który jest odpowiedzialny za szeroki zakres rzeczy. W takich przypadkach pomija się takie rzeczy jak dokumentacja, struktura zespołu i rytuały. W teorii nie ma w tym nic złego i tak jest w większości firm o wysokim wzroście, ale może to stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się biznesu. Kiedy twój zespół UX zacznie się rozrastać, będziesz musiał pomyśleć o stworzeniu w nim poczucia ciągłości i spójności. Jednak bardzo często startup nie będzie miał w zespole nikogo, kto dobrze rozumie, jak powinien funkcjonować i współdziałać dział UX. W miarę jak zespół się rozrasta, coraz ważniejsze staje się posiadanie kogoś, kto może zarządzać i nadzorować wykonywaną pracę. Osoba ta musi być w stanie zidentyfikować wąskie gardła w przepływie pracy i być w stanie zaproponować rozwiązania, które mogą poprawić wydajność. Muszą również być w stanie utrzymać komunikację między różnymi działami w firmie. Bez kogoś, kto robi te rzeczy, bardzo łatwo jest, aby jakość pracy ucierpiała i aby projekty zaczęły działać z opóźnieniem.

Jeśli chodzi o budowanie efektywnego i odnoszącego sukcesy zespołu, istnieje wiele wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć. Jednym ze sposobów na złagodzenie tego problemu jest zatrudnienie konsultantów. Osoby te są specjalistami, którzy zmierzyli się z wyzwaniem, przed którym obecnie stoisz. Uzyskanie dostępu do ich wiedzy to nieoceniona inwestycja, która uchroni Cię przed wieloma powszechnymi pułapkami, pozwalając na zbudowanie sprawnego zespołu. Kiedy Twoja firma ustanowi już solidny przepływ prac projektowych, zawsze dobrym pomysłem jest zatrudnienie DesignOps managera. Jest to stosunkowo nowe stanowisko, a jego obowiązki obracają się wokół stanu procesu projektowania, ludzi za nim stojących i projektów. Mając kogoś w tej roli, możesz mieć pewność, że Twój zespół zawsze działa z najwyższą wydajnością, a wszelkie potencjalne problemy są szybko rozwiązywane.

Niezbędne aspekty skalowania zespołu UX

Skalowanie zespołu UX to dość wymagający proces, który ma wiele tajników. Większość z nich można jednak sprowadzić do czterech głównych kategorii.

Skład i struktura zespołu

Ilu projektantów potrzebuje startup? 

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ono od rodzaju tworzonego produktu. Ogólnie rzecz biorąc, większość udanych startupów ma stosunek 1 projektanta na 4-5 programistów. Jednak z naszego osobistego doświadczenia wynika, że posiadanie na pokładzie przynajmniej jednego badacza UX niezmiennie pomaga w podejmowaniu świadomych i opartych na danych decyzji dotyczących produktu.

Ostatecznie, niezbędna liczba specjalistów od projektowania jest określona przez zakres projektu. Aby określić wielkość potrzebnego zespołu, nakreśl pracę, która musi być wykonana w dziale projektowym. To da ci lepsze poczucie tego, ilu projektantów jest wymaganych do wykonania pracy. Pamiętaj, że wraz z rozwojem Twojego startupu, Twój zespół prawdopodobnie będzie musiał również się powiększyć – dlatego ważne jest, aby od samego początku zaplanować skalowalność

Współpraca

Jak powie ci każdy doświadczony projektant, współpraca jest kluczem do sukcesu każdego zespołu UX. Z definicji, zespoły UX są odpowiedzialne za tworzenie i ulepszanie doświadczeń użytkowników, co oznacza, że muszą być w stanie efektywnie współpracować, aby stworzyć najlepsze możliwe rezultaty. Niestety, wiele startupów nie zdaje sobie sprawy z wagi zdefiniowania współpracy przy projekcie od samego początku. Bez jasnego zrozumienia, w jaki sposób zespół będzie współpracował, zbyt łatwo jest projektantom skończyć pracę w silosach, co może prowadzić do słabych wyników. Aby uniknąć tej pułapki, konieczne jest, aby startupy poświęciły czas na odpowiedź na kilka kluczowych pytań dotyczących współpracy w zespole. Tylko w ten sposób mogą mieć nadzieję na stworzenie zespołu, który będzie naprawdę efektywny i zdolny do osiągania najlepszych możliwych wyników.

Kultura

Projektowanie powinno stanowić trzon firmy z wielu powodów. Sposób myślenia projektanta obejmuje eksperymentowanie, szukanie inspiracji i kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Nie oznacza to, że każdy od HR do QA powinien być również projektantem części. Raczej projektowanie jako filozofia rozwiązywania problemów powinno regulować podejście firmy do pracy. Dlatego ustanowienie mentalności projektanta i wyposażenie zespołów w dobrą znajomość technik projektowania, takich jak warsztaty, zdziała cuda. Projektanci myślą nieszablonowo, a ich innowacyjny sposób myślenia jest tym, co napędza firmy do przodu. Posiadanie silnego zaplecza projektowego oznacza posiadanie silnej firmy. Istnieje wiele czynników, które składają się na posiadanie silnej firmy, ale posiadanie projektu u podstaw jest kluczowe. Podejmując decyzje, firmy powinny zadawać sobie pytanie “jak to wpłynie na nasz projekt?”. Nadanie priorytetu projektowi w ten sposób zaowocuje lepszymi produktami, usługami i procesami. Krótko mówiąc, firmy, które nadają priorytet projektowi, odnoszą po prostu większy sukces w ujęciu ogólnym.

Narzędzia i systemy

W nowoczesnym miejscu pracy oprogramowanie jest istotną częścią procesu projektowania. Poprzez zapewnienie, że wszyscy w zespole używają tych samych narzędzi i mają dostęp do tych samych wytycznych i dokumentacji, projektanci mogą pomóc wprowadzić ciągłość i spójność do współpracy działu UX. Dzięki upewnieniu się, że wszystkie narzędzia firmy są ze sobą kompatybilne, zapewniona jest efektywna współpraca i usprawnienie przepływu pracy. W ten sposób oprogramowanie odgrywa istotną rolę w zapewnieniu spójności zespołu projektowego i pomaga mu funkcjonować na najwyższym poziomie.

Wniosek

Konkurencyjny krajobraz dzisiejszego świata biznesu jest bardziej złożony i stale zmieniający się niż kiedykolwiek wcześniej. Aby odnieść sukces, firmy muszą być zwinne i stale się rozwijać. Jednym z najważniejszych czynników napędzających innowacje jest projektowanie. Firmy, które inwestują w UX i mają solidne procesy zorientowane na użytkownika, mają znaczną przewagę na dzisiejszym rynku.

Należy jednak podkreślić, że korzystne doświadczenie użytkownika wymaga solidnych podstaw, na których można się rozwijać. Każda firma ma szansę się rozwijać; kluczowym czynnikiem jest tu posiadanie dobrze przemyślanego zestawu zasad i procesów. Firma, która poświęca czas na zrozumienie swoich użytkowników i projektowanie rozwiązań, które spełniają ich potrzeby, będzie miała dobrą pozycję do odniesienia sukcesu.