Przyszłość już tu jest! Amazon Robotics wyznacza trendy w nowoczesnej logistyce.

Do niedawna wizja robotyzacji wydawała się być odległa i funkcjonowała raczej w kategoriach aspiracji inżynierów do tworzenia nowych technologii, które już wkrótce mogą nam pomóc usprawnić codzienne życie. Niepostrzeżenie, w ciągu ostatnich kilku lat, przeszliśmy z fazy planów i marzeń do faktycznego działania: roboty są już z nami od dobrych kilku lat i mają się doskonale w przemyśle i biznesie.
Dla wielu roboty to jednak wciąż jeszcze kwestia przyszłości. Tymczasem w obiektach Amazona na całym świecie harmonijnie współpracują z ludźmi już od wielu lat. Opracowana w 2003 roku nowa technologia Amazon Robotics powstała przy założeniu, że wdrażanie usprawnień inżynieryjnych będzie koniecznością przy próbach sprostania rosnącym wymaganiom klientów e-commerce.

Inwestycja w przyszłość logistyki

Amazon inwestuje w badania i rozwój technologii, która pozwala zwiększyć zasięg oraz możliwości pracowników, jednocześnie sprawiając, że przyziemne i powtarzalne prace stają się lżejsze i łatwiejsze. Tym samym wykwalifikowani pracownicy mogą poświęcić się bardziej skomplikowanym oraz satysfakcjonującym zadaniom, przy wykonywaniu których będą mogli w pełni wykorzystać swoje umiejętności. We wszystkich centrach amerykańskiej firmy innowacje wspierają pracowników na co dzień, zaś robotyka ma kluczowe znaczenie dla budynków Amazona. Zespoły nieprzerwanie wprowadzają nowe technologie i wykorzystują zaawansowane rozwiązania we wszystkich typach obiektów, aby przyspieszyć czas przetwarzania oraz realizacji zamówień, uczynić pracę bezpieczniejszą i łatwiejszą dla pracowników, a także poprawić jakość obsługi klienta.

Wprowadzenie do robotyki

Przygoda Amazona z robotami rozpoczęła się w 2012 roku od nabycia Kiva Systems i zmiany jej nazwy na Amazon Robotics. Wówczas był to drugi największy pod względem wartości zakup w historii firmy. Widząc, jaki potencjał tkwi w wykorzystywaniu maszyn do optymalizacji pracy i ułatwienia życia pracowników, Amazon postawił na tę gałąź swojej działalności. Firma już wtedy chciała wyznaczać nowe trendy w tworzeniu takiej przestrzeni do pracy, w której ludzie będą mogli skutecznie współdziałać z maszynami.
Obecnie w centrach logistycznych Amazona wykorzystywanych jest kilka rodzajów robotów. Jednymi z nich są paletyzatory – zrobotyzowane ramiona z chwytakami. Wspomagają one identyfikowanie zawartości opakowań czy pojemników na taśmach produkcyjnych, a następnie układają je na paletach. Inny rodzaj robotycznego ramiona – manipulator Robo-Stow – przenosi palety pełne towarów na inne piętra lub umieszcza je na automatach odpowiedzialnych za transport towarów wewnątrz obiektów Amazona.

Międzynarodowy projekt

Obecnie w ponad 50 z 185 centrów logistyki na całym świecie wykorzystuje się charakterystyczne pomarańczowe roboty, które przypominają popularne w ostatnim czasie domowe odkurzacze. Ich liczba stale rośnie – na ten moment firma posiada ponad 350 000 urządzeń. Do Polski roboty zawitały już w 2014 roku – w centrum w Bielanach Wrocławskich wykorzystano je po raz pierwszy Europie. Polacy mieli możliwość poznania Amazon Robotics, wdrażania nowych rozwiązań i uczenia się pracy z 270 robotami. Z kolei do Kołbaskowa roboty zawitały w 2017 roku. Aktualnie ponad 2 500 zatrudnionych na stałe tam pracowników (w tym wyspecjalizowanych inżynierów – zdj.) pracuje na co dzień z 3 200 robotami, a w Gliwicach znajduje się ponad 3 900 urządzeń. W Świebodzinie będzie ich około 3 000.
Dziś w Polsce funkcjonują 2 centra robotyczne Amazon – we wspomnianym Kołbaskowie pod Szczecinem i w Gliwicach, a wkrótce, bo już we wrześniu 2021 roku, dołączy do nich najnowszy obiekt w Świebodzinie.

Sojusz ludzi i robotów

Komu pomagają roboty? Odpowiedź jest prosta: z ich wsparcia korzystają wszyscy – pracownicy, konsumenci oraz sprzedawcy. Dzięki nim czas konieczny na zapakowanie i wysłanie przesyłki do klienta znacznie się skraca. Kierowane przez algorytmy maszyny pozwalają zaoszczędzić przestrzeń magazynową aż do 40%, dzięki czemu więcej przedmiotów może być gotowych do natychmiastowej wysyłki do klientów. Problemem przestaje być także transport wielkogabarytowych paczek czy szybka identyfikacja towaru. Osiągnięcia robotyki to jednak nie tylko większy wybór wspomnianych produktów dla klientów, ale także o wiele szybsza obsługa zleceń. Dzięki usprawnieniu procesów czas realizacji poszczególnych zamówień liczony jest już nie w godzinach, a w minutach. Ponadto roboty pomagają pracownikom Amazona podczas zbierania zleceń i składowania produktów na półkach. Co więcej: pomarańczowe urządzenia Amazon Robotics szybciej transportują towary, co oznacza, że dane centrum może obsłużyć większą liczbę zamówień. Wpływa to pozytywnie również na wzrost liczby pracowników zatrudnionych do ich obsługi. Jednocześnie, jak zauważają menedżerowie Amazona, „człowiek to fascynująca maszyna” – ludzka intuicja i spostrzegawczość są po prostu niezbędne. Dzięki maszynom ludzie mogą wykonywać mniej powtarzalnych zadań i skupić się na tych bardziej wymagających, z którymi roboty będą miały problem – takich, jak ocena czy analiza procesów.

Dzięki automatyzacji takich zadań roboty w Gliwicach czy w Kołbaskowie są w stanie wesprzeć pracowników, a nawet przejąć niektóre z ich obowiązków. Czy to oznacza, że ludzie powinni się bać o swoje przyszłe stanowiska pracy? Wręcz przeciwnie! Wbrew pozorom roboty oraz automatyzacja pozytywnie wpływają na tworzenie dodatkowych miejsc pracy. Ponieważ urządzenia wymagają nie tylko obsługi, ale także stałego serwisu, ich wprowadzenie spowodowało znaczące zwiększenie stanowisk pracy – w tym także tych dla inżynierów. Potwierdzają to liczby: od kiedy wdrożono Amazon Robotics w 2012 r. w centrach logistyki odnotowano pięciokrotny wzrost zatrudnienia. To ponad 300 000 osób na całym świecie! Za sprawą robotów firma stworzyła nowe rodzaje miejsc pracy w centrach logistyki e-commerce – wraz z nimi pojawiły się przeszkolone i wykwalifikowane zespoły. Należą do nich m.in. technicy utrzymania ruchu, zespoły bezpieczeństwa oraz kierownicy ds. infrastruktury. Jednak, niezależnie od funkcji i stanowiska, pracownicy przyznają, że roboty nie tylko dają im pracę, ale także nowe doświadczenia, poszerzają ich umiejętności zawodowe i dbają o bezpieczeństwo.
– Praca z Amazon Robotics jest znacznie bezpieczniejsza i komfortowa niż praca bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Roboty posiadają czujniki wykrywające, czy ktoś wszedł w jego strefę i przekroczył granicę bezpieczeństwa, co powoduje natychmiastowe ich zatrzymanie – mówi Natalia Sitko, pracująca w dziale rozkładania towarów w centrum w Gliwicach, i dodaje – Te innowacje sprawiają, że czuję się bezpiecznie każdego dnia pracy w Amazon.
– Amazon na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo. Jednym z rozwiązań zwiększających standardy pracy jest system Fido, znajdujący się na każdej ze stacji. Pozwala on szybko zatrzymać procesy, gdy istnieje możliwość wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Uważam, że innowacyjne rozwiązania usprawniają produktywność, jakość pracy, a przede wszystkim – nasze bezpieczeństwo. Sprawia to, że w pełni możemy skupić się na wykonywanych zadaniach – mówi Aaron Zdziebło, pracujący w dziale jakości.

Innowacje i automatyzacje

Jak powstają nowe maszyny Amazon Robotics? Skąd inżynierowie wiedzą, jakie funkcje mają rozwijać, by były naprawdę pomocne w codziennej pracy? Odpowiedź jest prosta: od pracowników Amazona. To oni, na co dzień wykorzystując nowe rozwiązania, są prawdziwymi ekspertami – wiedzą, na co zwracać uwagę i mają świetne pomysły na usprawnienia. Dlatego od początku prac nad pierwszymi technologiami Amazon Robotics zespoły ekspertów ds. robotyki oraz inżynierów ściśle współpracowały z pracownikami centrów logistyki.
Przeciętny robot transportowy działający w centrum logistyki Amazon waży ponad 150 kilogramów, porusza się z prędkością 5,5 km/h i podnosi przedmioty o ciężarze nawet do 340 kilogramów. Pracowników wspierają również paletyzatory (zrobotyzowane ramiona z chwytakami) i manipulatory (przenoszące palety pełne towarów na kolejne piętra). To dzięki nim zamówienia mogą trafiać do klientów o wiele szybciej. Pozwoliło to również wyeliminować konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów oraz ograniczyć wykonywanie przez pracowników powtarzających się czynności. Tak samo, jak każdy inny pracownik, roboty potrzebują odpoczynku. Gdy tylko stopień naładowania ich akumulatorów osiągnie minimum, same udają się do stacji ładowania. Wtedy rozpoczynają zasłużony odpoczynek, uzupełniając stan baterii przed następną zmianą.

W trosce o bezpieczeństwo

Po sukcesie Amazon Robotics w wielu centrach logistycznych Amazona nadszedł czas na kolejne nowoczesne technologie, mające ułatwić pracownikom wykonywanie codziennych obowiązków, przy jednoczesnym zapewnieniu większego komfortu i bezpieczeństwa pracy. W tym celu powstało Europejskie Laboratorium Innowacji.
W Vercelli, położonym na północy Włoch, powstało Laboratorium Innowacji, gdzie zespół ekspertów Amazona pracuje nad szeregiem zaawansowanych, innowacyjnych technologii dla działu operacyjnego – odpowiedzialnego za łańcuch dostaw i logistykę. Odkąd firma wprowadziła pierwsze rozwiązania oparte na technologii robotycznej 10 lat temu, w Amazonie powstało ponad milion nowych miejsc pracy. Tylko w Polsce firma stworzyła ponad 18 000 stałych miejsc pracy. Wiele z nich to stanowiska w operacjach, gdzie pracownicy pomagają kompletować, pakować i wysyłać zamówienia złożone przez klientów.
Laboratorium zajmuje się przede wszystkim testowaniem i rozwijaniem nowych technologii, zwiększających bezpieczeństwo pracy w centrach logistyki w Europie, a także wspierających pracowników firmy. Do nowo wprowadzonych technologii należą:

  • SORTOWNIKI TOWARÓW: całkowicie zautomatyzowany system sortowania – pracownicy nie muszą szukać produktów w pojemnikach, co pozwala ograniczyć obciążenie mięśni,
  • ROBOTY PALETYZUJĄCE: dzięki dużym robotycznym ramionom nie trzeba używać wózków widłowych do transportowania palet – paletyzatory samoczynnie przenoszą pojemniki z miejsca na miejsce,
  • PODNOŚNIKI POJEMNIKÓW: samoczynnie podnoszą pojemniki i umieszczają je na przenośnikach taśmowych,
  • SAMOJEZDNE POJAZDY: roboty pomocnicze – podobne do robotów transportowych – płynnie poruszają się po magazynie, dostarczając towary pracownikom, dzięki czemu pokonują oni mniejsze odległości i nie muszą ciągnąć ani popychać wózków czy pojemników z towarami; urządzenia te wyposażone są w specjalne czujniki i poruszają się po zaprogramowanych trasach, uniemożliwiając zderzenie z inną maszyną czy pracownikiem,
  • ROBOTY SORTUJĄCE: mniejsze robotyczne ramiona, zastępujące pracowników przy wykonywaniu powtarzalnych czynności, takich jak podnoszenie, składowanie i obracanie się – dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tych zadaniach, których maszyny nie mogą wykonać.

Pojazdy samojezdne (Automated Guided Vehicles) są już stosowane we Włoszech i wprowadzane w Polsce oraz Wielkiej Brytanii, podnośniki pojemników są wdrażane w Polsce i Wielkiej Brytanii, sortowniki towarów i paletyzatory funkcjonują we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii, zaś roboty sortujące stosowane są we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech. Jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii. Kolejnym krokiem, po wdrożeniu nowych technologii, jest nadzorowanie rozwiązań przez zespół inżynierów Utrzymania Ruchu (RME – Reliability Maintenance Engineering) w celu zapewnienia ciągłego bezpieczeństwa. Po wprowadzeniu nowych innowacji przeprowadzane są także kompleksowe szkolenia dla wszystkich pracowników w danej lokalizacji.

Robotyka i automatyzacja są obecnie nieodłącznym elementem funkcjonowania nowoczesnych firm. Roboty wspierają pracowników w codziennych obowiązkach, optymalizują ich pracę oraz zapewniają większe bezpieczeństwo. To także szansa na to, aby zespoły firm mogły rozwijać specjalistyczne kwalifikacje i kształcić się w zakresie programowania i obsługi maszyn. Co przyniosą kolejne lata w zakresie robotyzacji przemysłu i logistyki? Jestem przekonany, że najciekawsze przed nami. Już dziś Amazon pracuje nad kolejnymi robotami. Ernie, Bert, Scooter oraz Kermit to 4 nowe typy robotów, które są w fazie testów i mogą przynieść kolejne usprawnienia w pracy tysięcy pracowników na całym świecie. Nie mogę się doczekać, aby je poznać!