Projektowanie User Interface. Nadchodzące trendy w 2022 roku
Podążanie za modą jest dobre – staramy się przecież dać odbiorcy końcowemu to, czego aktualnie szuka i potrzebuje. Projektowanie interfejsów ma kluczowe znaczenie, bo to pierwsza płaszczyzna, która przykuwa uwagę oglądającego. Aby stać się rozpoznawalnym, zapewnić użytkownikowi najlepsze wrażenia i być na topie, musimy poznać najlepsze trendy w interfejsie użytkownika. Dużym sukcesem mogą pochwalić się te firmy, które zaskakują i wyróżniają się na tle konkurencji. Niezwykle istotne jest to, aby śledzić nowinki i dzięki temu mieć szansę zostania pionierem w swojej niszy i odnieść sukces przed konkurencją. Dziś nie wystarczy mieć stronę internetową, trzeba pracować nad jej wyjątkowością!
Niektóre z obecnych trendów, a więc tych, które zyskały popularność w mijającym 2021 roku, staną się również trendami projektowania interfejsu w 2022 roku. Jednak technologia pędzi, a projektanci muszą nadążać i wprowadzać innowacje do swojej pracy. Przyjrzyjmy się zatem temu, co nas czeka!
3D w interfejsie użytkownika
Ten trend nieodzownie towarzyszy nam od przynajmniej roku i będzie trwał jako jeden z wiodących. 3D w interfejsie użytkownika pozostanie w wielu obszarach projektowania witryn internetowych, zastąpi także wiele płaskich dotychczas struktur. Projektowanie 3D to sztuka, która zyskuje na popularności – wzrasta zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, a to wszystko za sprawą prostych narzędzi do tworzenia trójwymiarowych obrazów, dostępnych całkowicie za darmo (jak to jest choćby w przypadku Figmy) – nawet początkujący projektant może stworzyć świetny skrypt w 3D. Projektanci ochoczo wykorzystują swoje umiejętności w modelowaniu i przenoszą struktury na strony internetowe.
Dark mode
Trend ten ma swój początek w 2019 roku i pozostanie w projektowaniu na kolejne lata. Wiele aplikacji umożliwia użytkownikom przełączanie się pomiędzy trybem jasnym a ciemnym. Początkowo ciemny motyw był popularny w aplikacjach przeznaczonych do użytku w nocą. Użytkownicy przełączali się na tryb ciemny w ustawieniach, mogli także określić czas timera w trybie nocnym, który po ustalonym czasie pracy ponownie przełączał ich na tryb jasny. Ciemny motyw z kontrastowymi kolorami umożliwia zdecydowanie lepszą widoczność niektórym użytkownikom z dysfunkcją wzroku – jest to element listy kontrolnej w ramach audytu dostępności, więc działamy w obszarze udogodnień dla użytkownika, który tego potrzebuje.
Tryb ciemny minimalizuje zużycie energii, przedłużając żywotność ekranów. Pozwala też na lepszy odbiór treści przy niskim poziomie jasności. Jeśli więc zastanawiacie się nad stworzeniem trybu ciemnego dla swoich aplikacji, to dobry moment, aby to uczynić! Sporo wiodących marek oferuje ciemne motywy, w tym Apple i YouTube, a warto uczyć się od najlepszych. 😉
Harmonia koloru
Jednym z najważniejszych elementów każdego projektu jest kolor, za pomocą którego można wyróżnić treści, wzmocnić styl firmy, podkreślić ważne elementy. Trendy zmierzają w kierunku naturalnych i jasnych odcieni. Produkt powinien być zaprojektowany tak, aby nadać całości harmonii. Elementy UI i powierzchnia produktu powinny być od siebie oddzielone, ale jednocześnie być połączone. Co to znaczy? W tym przypadku przez powierzchnię należy rozumieć karty, elementy, płytki i płótna, a każdy element ma być nałożony na główne tło. Powierzchnie mogą mieć miękki cień, który tworzy specyficzny efekt unoszenia się. Tło może być jasno szare lub białe.
Animacja i mikroanimacja
Kolejny trend, który zawita także w 2022 roku. Każdy drobny element interfejsu jest ważny, a detal przecież ma ogromne znaczenie, więc ten trend tyczy się nie tylko ilustracji, ale również ikon. Nawet drobna animacja, odpowiednio dopasowana do kontekstu, może wpłynąć pozytywnie na odbiór produktu. Moda na animacje prężnie się rozwija i może być ciekawy wyzwaniem dla całego zespołu, więc warto połączyć swoje siły, doświadczenie i współpracować. Animacja jako ważny aspekt projektu, który silnie przykuwa uwagę użytkowników, może być ciekawym elementem grywalizacji.
Aktualnie na topie są nie tylko złożone elementy animacji, ale również mikroanimacje. Za ich pomocą można zachęcić użytkownika do interakcji – dla przykładu: aplikacja Tinder wykorzystuje animację ikon. Jeśli zastanawiacie się, gdzie zrobić własną animację, to bez znajomości kodu możecie to uczynić w www.svgator.com.
Dawniej tworzenie animacji dla systemów było nie lada wyzwaniem. Teraz jest to o wiele prostsze dzięki Lottie. Lottie to biblioteka do wykorzystania na systemach iOS, Android, Web i Windows, eksportująca animacje z Adobe After Effects do formatu JSON, renderująca je natywnie w przeglądarce. Gotowe biblioteki znajdziecie także na www.getloaf.io.
Ilustracja postaci
Rok 2022 to świetny czas dla prawdziwych artystów i miłośników tworzenia ilustracji postaci. Warto wykorzystywać je w projektowaniu stron internetowych i mediów społecznościowych, aby zdobywać przy ich użyciu zaufanie publiczności i tworzyć miejsca, w których końcowy odbiorca będzie czuł się dobrze i przytulnie.
Układ asymetryczny
Przewidywalny i prosty układ stron może być trochę nudny – czasem warto przełamać schemat za pomocą asymetrii, która skupia uwagę i pozostaje w pamięci. Dzięki asymetrii w projektowaniu stron można dać ponieść się eksperymentom, aby osiągnąć zaskakujący i ciekawy efekt. W 2022 roku asymetria w produkcie cyfrowym wprowadzi sporo świeżości w stosunku do standardowych popularnych grid layoutów z ubiegłych lat – asymetryczny układ interfejsu to kolejna odpowiedź na potrzebę personalizacji w świecie UI. Trend widoczny jest w menu, przyciskach oraz elementach graficznych, a także treści witryny. Pamiętajmy jednak o umiarze, by nie stracić równowagi, oraz o użytkownikach i ich potrzebach – nietypowe rozwiązania mają za zadanie wyróżniać produkt, jednak ich nadmiar może przytłaczać i zniechęcić do dalszego eksplorowania.
Brutalizm
Brutalizm również jest na liście top trendów w projektowaniu interfejsów w nadchodzącym nowym roku. Brutalizm być może nie brzmi przyjemnie, ale nie o agresję tu chodzi. Nurt ten zapoczątkowany został w latach 50. ubiegłego wieku, a jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa „brut”, co oznacza po prostu surowy. Warto na samym początku zaznaczyć, że wspomniany trend w odważny sposób zaprzecza utartym już normom, dając możliwość destrukcji ustalonych zasad, wyłączając symetrię, gradienty czy cienie. Ale przywykliśmy do prostoty, minimalizmu, eleganckich interfejsów i możemy śmiało powiedzieć, że less is more.
Brutalizm w architekturze zakładał, że najważniejsza jest przestrzeń, konstrukcja i uwrażliwienie na właściwości zastosowanych materiałów. Jak to się ma do projektowania interfejsów? Brutalizm w projektowaniu UI to nic innego, jak potrzeba wyróżnienia się na przesyconym rynku. Stworzenie produktu w takim stylu wymaga dużo doświadczenia i wyczucia estetyki.
Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona
To idealny moment na połączenie świata cyfrowego z rzeczywistym w jeden produkt, zgodnie z najnowszymi trendami w zakresie interfejsu użytkownika. Virtual Reality i Augmented Reality to trendy, które rosną w siłę. W ich popularności odegrała ogromną rolę pandemia koronawirusa, która wymusiła nieco na niektórych branżach korzystanie z wirtualnej rzeczywistości. Dla przykładu: wiele obiektów historycznych, kulturalnych, naukowych zachęcało odwiedzających, którzy zmuszeni byli pozostać w domach, do wirtualnych spacerów w celu obejrzenia eksponatów. Również branża deweloperska mogła funkcjonować, oferując swoim kupcom możliwość oglądania mieszkań bez wychodzenia z domu.
Chcąc zaangażować użytkownika w interakcję z produktem cyfrowym, należy patrzeć szerzej, głębiej. Należy wyjść poza ekran i wziąć pod uwagę fizyczne interakcje. Augmented Reality umożliwia oglądanie obiektów w świecie rzeczywistym, poprawiając tym samym wrażenia użytkownika. IKEA przy pomocy AR pozwala swoim klientom wizualizować przyszłe mieszkania czy pokoje: konsument może przy użyciu tego rozwiązania umieścić meble, zaaranżować pomieszczenie w aplikacji i od razu stworzyć dla siebie odpowiednie rozwiązanie, zanim dokona ostatecznego zakupu. Takie pomysły są bardzo wygodne i ułatwiają podjęcie dobrej decyzji zakupowej, a także sprawiają, że zakupy online są satysfakcjonujące. Rozszerzona rzeczywistość to trend, który na pewno pozostanie na topie jeszcze bardzo długo.
Minimalizm
To trend, który jest modny od wielu wielu lat, dzięki promowaniu umiarkowania. Nie ma nic bardziej estetycznego niż prosty, czytelny interfejs użytkownika. Minimalizm, w ogólnym ujęciu, odnosi się do filozofii życia – wyzbycia nadmiaru i skupieniu na rzeczach kluczowych, które wzbogacają nasze życie. Minimalistyczny projekt UI wykorzystuje wyłącznie najważniejsze elementy, kształty i kolory – odpowiednio dobrane tworzą prostą w przekazie kreację. Dzięki takiemu podejściu treść jest autentyczna i szczera. Wiele światowych marek wybiera minimalistyczne rozwiązania w swoich produktów, wychodząc z założenia, że nie ma sensu komplikować rzeczy, które mogą być proste, bo w pogoni za trendami można po prostu przesadzić.
Dobrym przykładem minimalistycznych rozwiązań będą produkty firmy Apple. Branding firmy oraz design produktów jest bardzo minimalistyczny, ale jednocześnie charakterystyczny i ponadczasowy. Nie chodzi o to, aby tworzone elementy były identyczne i nudne, a o zachowanie umiaru i skupienie się na tym, co chcemy przekazać użytkownikowi. Minimalizm skutecznie wpisuje się w wiele projektów stron responsywnych i mobile first.
Metaverse
Metaverse to nie tylko trend – to przyszłość, która dzieje się już dziś na naszych oczach i nic jej nie powstrzyma. Termin powstał w latach 90. XX wieku w powieści science fiction „Snow Crash”, gdzie twórca, Neal Stephenson, użył metaverse jako określenia następcy internetu w wirtualnej rzeczywistości.
Metaverse to cyberświat, połączenie wielu elementów technologii, w tym rzeczywistości wirtualnej, rzeczywistości rozszerzonej i wideo. Umożliwia przenikanie się świata wirtualnego z realnym przy pomocy serwisów, usług i technologii. To przestrzeń, w której wszystko jest możliwe, w którym użytkownicy „żyją” w cyfrowym wszechświecie. Brzmi znajomo? Gdy o tym myślę, przypomina mi się “Kosmiczny Mecz 2” lub jeden z odcinków „Black mirror”, tyle, że to dzieje się naprawdę. Troszkę to przerażające, a z drugiej strony mega fascynujące.
Zwolennicy tego trendu wyobrażają sobie ludzi pracujących, imprezujących, nawiązujących relacje, podróżujących wirtualnie po całym świecie. W kontekście aktualnych osiągnięć technologicznych metaverse będzie wykorzystywał awatary, aby móc „teleportować” do cyfrowej krainy, w której będziemy doświadczać codzienności z innymi.
Jak opisuje Daren Tsui, dyrektor generalny Together Labs, metaverse będzie posiadał trzy główne atrybuty: obecność (obecność społeczna), ciągłość (gdzie użytkownik w dowolnym momencie może dołączyć do cyfrowego świata, który trwa) oraz podzielność (aby móc wejść w interakcje, do przestrzeni musi dołączyć wiele osób).
Od pewnego czasu Meta/Facebook pracuje nad swoją wersją metaverse. Tu wirtualny świat będzie oparty na platformie Horizon, umożliwiającej stworzenie indywidualnego wirtualnego domu czy też miejsca pracy. Stworzone awatary będą bardziej realistyczne i odzwierciedlające nasz prawdziwy wygląd. Co więcej, według raportu „Into the Metaverse”, nasze wirtualne awatary będą skorelowane z naszym DNA i będą ukazywać nasze znaki szczególne, blizny, tatuaże czy też pojawiające się zmarszczki. Awatary będą także wyznawać takie same wartości, jakimi się kierujemy. Wszystko po to, aby móc nawiązywać prawdziwe relacje i zdobywać „namacalne” doświadczenia.
Trendy trendami, ale pamiętajmy o użytkowniku
2022 rok będzie kolejnym ekscytującym rokiem w projektowaniu: projektanci przygotowują się do wprowadzania coraz bardziej interaktywnych elementów, reagując na rozwój technologii i chęć dbałości o pozytywne doświadczenia. Już niebawem przekonamy się, że z niektórymi stronami internetowymi będzie można wejść w interakcję, używając okularów wirtualnej rzeczywistości – to niesamowite!
Nadchodzi więc nowa era projektowania user interface. W pogoni za trendami nie zapominajmy jednak, że nadrzędnym zadaniem UI jest komfort użytkowników. Aby zadowolić odbiorców oraz zapewnić im jak najlepsze wrażenia, musimy nadążać za ciągłymi zmianami i dominującym w branży trendami. Niektóre z ubiegłorocznych trendów nadal będą rosły w siłę, ale pewnie niedługo po raz kolejny zostaną zastąpione kolejnymi innowacjami – czas pokaże jakimi. Nie ma idealnego przepisu na optymalną komunikację wizualną, ale działają ogólne zasady, które sprzyjają lepszemu odbiorowi produktów. A jaka jest Wasza recepta na sukces w projektowaniu user interface?