Metaverse, Blockchain, Crypto, Web3, NFT. W świecie wirtualnej sztuki.

O kreatywnym aspekcie rozwijającej się technologii metaversum słów kilka. Tekst dotyczy Wirtualnych Galeriach Sztuki, które są wynikiem łączących się trzech aktualnie najszybciej rozwijających się technologii internetu, czyli Wirtualnej Rzeczywistości (VR), Niewymienialnych tokenów (NFT) oraz koncepcji decentralizacji sieci (Web3). W tym artykule nie chodzi o wyjaśnienie każdego z nich z osobna, ale przedstawienie sposobów na to, by je skutecznie połączyć, tworząc spójne doświadczenie immersyjne (angażujące wszystkie zmysły) dla widzów, twórców i konsumentów sztuki. 

Co musisz wiedzieć o tworzeniu wirtualnych galerii sztuki?

Sztuka, to nieuchwytna rzecz, która definiuje naszą kulturę na przestrzeni wieków i odzwierciedla piękno w oczach każdego odbiorcy. Jest to rzecz tak osobista, tak różna dla każdego człowieka, że nie sposób nie powiedzieć o jej unikalności i bezcenności w ‘chmurze’. W swoim jednym z poprzednich artykułów “Zdalne szkolenia w kryzysie zamkniętego świata“ opisywałam platformy Metaverse tworzone na potrzeby m.in. szkoleń i konferencji w przestrzeni VR, do których już w tym momencie ma dostęp coraz szersze grono z nas. Warto więc wiedzieć, że każda z opisywanych przeze mnie platform może być przestrzenią również dla kreowania spotkań i wernisaży w wirtualnych galeriach sztuki.  Dziś opiszę te najbardziej popularne z punktu widzenia artystów, kuratorów, kolekcjonerów i znawców sztuki w przestrzeni 3D. Dzięki którym wydarzenia przystosowane do eksplorowania sztuki i kultury zdalnie. Trzeba przyznać, że sztuka wirtualna to nie to tylko nowy trend wśród artystów i kuratorów pozwalający na nowe formy definiowania odbiorcy i klienta dzieł sztuki. Najlepsi eksperci sztuki na świecie zgadzają się, z tym że ta odkrywająca się wirtualna przestrzeń galeryjna przekształci i rozwinie branżę na wiele nowych sposobów. Samo stworzenie galerii może zająć mniej niż jeden dzień i być świetnym pomysłem na tworzenie własnego metaverse od podstaw.

Postęp technologiczny daje artystom możliwość tworzenia i poszerzenia dotychczas eksploatowanych pokładów znajdujących się w ich podświadomości poprzez zapis digitalny. Nie wyklucza to jednak uczestnictwa w tej formie prezentowania swoich dzieł sztuki przez artystów sztuki tradycyjnej, jedynie poprzez digitalizację swoich fizycznych dzieł. Sztuka i wszystko, co się z nią dzieje w świecie rzeczywistym, może być zdigitalizowane i powielane w wirtualnych przestrzeniach 3D. Możesz stworzyć wirtualną galerię sztuki jedynie po to by prezentować swoje dzieła realne w przestrzeni trójwymiarowej, jednocześnie umiejscawiając skany dzieł 2D oraz linki do prywatnych lub sprzedażowych stron artystów, podobnie jak w przypadku stworzonej przez nas First VR Art Gallery, na darmowej platformie AltspaceVR www.altvr.com Społeczny wpływ wirtualnej platformy społecznościowej AltspaceVR naprawdę sprawia, że doświadczenie jest wyjątkowe i pozwala przekroczyć trans-przestrzenne granice, które zwłaszcza w dobie pandemii nie pozwalają realizować odległych wydarzeń edukacyjnych, upowszechniających kulturę, tym samym spotkań w realnym świecie.

Sztuka coraz częściej jest wspomagana o aspekt technologiczny – kultura kreuje nowe technologie.

RoboKoba

Działalność artystyczna dotychczas funkcjonująca w środowisku rzeczywistym coraz częściej poszukuje nowych możliwości upowszechniania kultury w świecie digitalnym. Projekt ‘Galerii Sztuki VR’ dzięki wykorzystaniu medium, jakim jest Wirtualna Rzeczywistość (VR), daje odbiorcom nowe możliwości prezentowania dzieł artystycznych w przestrzeni wirtualnej. Projekt wzbogaca dotychczasowe sposoby prezentowania dzieł sztuki o zdalne możliwości środowiska wirtualnego – w pełni odwzorowującego rzeczywistość realną. Uczestnicy, nie tylko poznają możliwości wykorzystania nowych technologii w odniesieniu do upowszechniania kultury, ale także będą mieli okazję spotkać się artystami podczas wirtualnych wernisaży oraz spotkań kuratorskich.

Tym, co łączy wszystkie prace, to pasja tworzenia i wizja sztuki w świecie przyszłości. Ta szczególna synergia sprawia, że wchodząc do naszej wirtualnej galerii, możemy odbierać sztukę różnymi zmysłami. Dzięki czemu możemy naprawdę zagłębić się w ten nieco inny świat i zapomnieć o codzienności. Projekt zdecydowanie prezentuje rolę jaką odgrywa zaangażowanie kobiet w kreowaniu innowacji i świata przyszłości. Wirtualna Rzeczywistość (VR) nie jest zupełnie nowym medium, ale coraz więcej lokalnych muzeów oraz galerii sztuki wprowadza to rozwiązanie technologiczne jako rozszerzenie realnych ekspozycji sztuki. Tworzenie sztuki to jedno, ale posiadanie platformy do prezentacji ich dzieł, takiej jak wirtualna galeria sztuki rewolucjonizuje rynek sztuki. First VR Art Gallery to przestrzeń wirtualna, która daje swobodę tworzenia wystaw w VR i pozwala na tworzenie ekspozycji dzieł sztuki artystów z całego świata bez ograniczeń czasowych, przestrzennych i geograficznych. Artyści z różnych środowisk mają możliwość zaplanowania wystawy w świecie cyfrowym 3D. Publikacje dzieł artystycznych dostępne w przestrzeni VR pozwalają na dotarcie ‘online’ do odbiorców na całym świecie pozwalając artystom, kuratorom i znawcom sztuki spotkać się w jednym miejscu, w tym samym czasie, bez kosztownych podróży.

Co ma wspólnego przestrzeń Metaverse z krypto-sztuką?

Dzieła, które możesz zaprezentować w przestrzeni Metaverse to po prostu pliki, skany i zasoby modeli 2D i 3D, które bezpośrednio możesz umieścić na takich platformach jak Spatial, Voxels, Decentraland lub AltspaceVR. Wirtualne galerie zbudowane na platformach metaverse, dokładnie takie jak Spatial wykorzystują istniejące już przestrzenie muzealne, często przygotowane wcześniej przez ich twórców w świecie 3D. Są to takie wirtualne krainy, które stają się centrami sztuki dla dzieł NFT i nowej generacji artystów wywodzących się z Metaverse. Spatial jest jednym z najbardziej znanych światów, w którym mamy możliwość znalezienia się w wirtualnej przestrzeni i interakcji z innymi ludźmi w postaci naszych ‘avatarów’. Awatar czyli trójwymiarowy model personifikujący naszą realną osobę. Jako fanatycy sztuki i fani technologii, zespół innowatorów platformy Spatial specjalizuje się we wszystkich odmianach wirtualnych sal konferencyjnych. Oznacza to, że stworzenie własnej galerii VR na tej platformie jest nie tylko łatwe, ale także zoptymalizowane pod kątem najlepszych możliwych doświadczeń zmysłowych. Możesz nie tylko widzieć i rozmawiać z artystami  i odczytywać ich ruchy dzięki technologii zaimplementowanej w okularach VR, czyli ‘hand tracking’, ale również dzięki technologii sal VR firmy Spatial możesz już teraz sprzedawać swoje dzieła sztuki przy pomocy tokenów NFT. Jeśli chodzi o rozpoczęcie pracy z galerią sztuki VR, platforma Spatial przygotowała konkretne przestrzenie i modele 3D, dzięki czemu jest to o wiele łatwiejsze niż na wielu innych, nie przystosowanych do tego celu specjalnie platformach. Jeśli jesteś nowy w świecie sal konferencyjnych i przestrzeni VR, zacznij od pobrania aplikacji Spatial, którą znajdziesz pod adresem https://www.spatial.io i utworzenia konta. Spatial czyni to szybko, łatwo i niedrogo dla artysty. Możesz albo iść z ich darmowym pakietem, który daje artystom większość narzędzi, których potrzebują, lub zapłacić 25 dolarów miesięcznie za “bardziej kontrolowane doświadczenie” i wsparcie technologiczne.

Wirtualne Galerie Sztuki

Wirtualne Galerie Sztuki wykorzystujące tokenizację oferują entuzjastom sztuki możliwość odkrywania i interakcji z bardziej konceptualną sztuką, taką jak digitalne obiekty, architektoniczne modele 3D, czy interaktywne GIFy. Niewątpliwie jest to świetne medium dla artystów cyfrowych, aby przenieść swoją sztukę i wyobraźnię na wyższy poziom. To czas aby zacząć digitalizację kolejnych zmysłów jakimi jest dotyk, zapach, czy smak dzięki możliwościom sztuki cyfrowej. Podczas gdy galerie rzeczywiste nie przestają istnieć, galerie wirtualnej rzeczywistości oferują ludziom rozszerzoną dostępność, niesamowite doświadczenia cyfrowe i nowy sposób na podziwianie dzieł sztuki i nadchodzących artystów. Galerie NFT tworzą przestrzeń, w której sztuka cyfrowa może przekraczać swoje granice, aby osiągnąć najwyższą formę ekspresji. W przyszłości NFT nie będą już znane ze zdjęć profilowych na Twitterze, ale z warstwowych dzieł sztuki, które można odkrywać w wirtualnej przestrzeni np. poprzez dotyk, w pełni odczuwając faktury i kształty wystawianych obiektów. Możesz sprawić, by wirtualna galeria sztuki, którą stworzysz stała się bezpośrednio Twoim marketplace i pozwalała na sprzedaż i kupno twoich dzieł sztuki w formie tokenów NFT przy pomocy aplikacji MetaMask. Jeśli używasz NFT jako kolekcjoner lub twórca, wtedy będziesz mógł zintegrować Spatial z ‘portfelem’ MetaMask. Na prawdę można się zakochać w sposobie, jaki oferuje platforma Spatial w integracji z innymi programami, a jego integracja z MetaMask jest bezproblemowa i pozwala na wykorzystanie trójwymiarowej przestrzeni do wyświetlania autentycznych dzieł sztuki wycenianych w postaci tokenów NFT. Jeśli nie używasz plików NFT, to stworzenie wirtualnej wystawy będzie jeszcze prostsze.

Crypto i blockchain co to znaczy dla artysty?

VR Gallery + blockchain + crypto art = Galerie Sztuki w Metaversum. Kolejny aspekt tej układanki to ‘ożenienie’ wirtualnej rzeczywistości (VR) z technologią blockchain i ich tokenizacja. To właśnie wirtualne galerie sztuki dają nowe możliwości rozmowy na temat wartościowania dzieł sztuki w przestrzeni digitalnej dzięki tokenizacji. Globalne zainteresowanie technologią blockchain rośnie z dnia na dzień, a wraz z nim przychodzą dobre wieści dla artystów. Blockchain działa jako dowód pochodzenia. Stąd twórca-artysta może chronić swoją pracę przed kradzieżą i sprzedażą jako cudzą. Może nawet otrzymać tantiemy po każdej odsprzedaży swojego dzieła na rynku NFT. Jeśli wirtualna galeria jest wykonana prawidłowo, w przestrzeni Metaverse można zarobić mnóstwo pieniędzy. Przykładem jest tu Mike Winkelmann, a.k.a Beeple, cyfrowy artysta, który w marcu ubiegłego roku sprzedał swoje NFT za 69 milionów dolarów. NFT są możliwe dzięki technologiom blockchain i istnieje wiele różnych blockchainów, z których artyści mogą wybierać przy wydawaniu swojej sztuki jako NFT. Ważne jest, aby znać różnice między każdym z nich, a także korzyści i ograniczenia, i indywidualnie zdecydować, który z nich najbardziej Ci odpowiada. Istnieje piękne francuskie słowo pochodne o nazwie “provenance”, jego znaczenie to zapis własności dzieła sztuki lub antyku, używany jako przewodnik po autentyczności lub jakości.

Aby wybić swoje dzieło sztuki, będziesz potrzebował kilku rzeczy: “Wirtualny Portfel” kryptowalutowy, taki jak lider branży – Metamask. Konto na platformie rynkowej do sprzedaży wtórnej, takiej jak OpenSea lub SuperRare (tylko na  zaproszenie). SuperRare jest popularna wśród artystów, którzy nie produkują “kolekcji zdjęć profilowych”, ale zamiast tego bardziej limitowane lub 1/1 sztuki, podobne do tradycyjnej sztuki. Co więcej, istnieją obecnie alternatywy dla często krytykowanego blockchain, jednym z nich jest Ethereum. Ether jest natywną kryptowalutą platformy. Wśród kryptowalut ether zajmuje drugie miejsce po bitcoinie w kapitalizacji rynkowej. Ethereum jest bez wątpienia największym blockchainem w przestrzeni NFT. Zapewnia wiele korzyści, a mianowicie dużą bazę użytkowników, bardziej rozwinięte projekty i rynki oraz ustalony standard w całym blockchainie. Jednak z tymi korzyściami przychodzą pewne ograniczenia, do których należy najbardziej zauważalny: szkody środowiskowe, które są spowodowane przez każdą transakcję na blockchainie. Solana jest argumentalnie drugim największym blockchainem, za jedynie Ethereum. Jednak jest to wciąż przedmiotem debaty z innymi walczącymi o to drugie miejsce. Głównymi zaletami Solany, pomimo jej problemów, są szybkie prędkości transakcji i minimalne opłaty za gaz w porównaniu do głównego blockchaina, Ethereum. Jest bardziej przyjazny dla środowiska niż Ethereum, ponieważ Solana wykorzystuje proof-of-stake, ale jednocześnie nie do końca pasuje do innych blockchainów, takich jak WAX.

Podsumowując, technologia Blockchain jest pomocna artystom w odróżnianiu autentycznych dzieł sztuki od podróbek oraz ustalaniu ich wartości i własności. Sztuka kryptograficzna wykorzystuje do weryfikacji niezbywalny token (NFT). ‘Crypto art’, czyli sztuka oparta o tokenizację może być walidowana w taki sam sposób, w jaki tradycyjne dzieła sztuki oraz weryfikowana i uwierzytelniania w odniesieniu do pojęcia sztuki cyfrowej, zarówno tej wytworzonej w przestrzeni wirtualnej przy pomocy modeli 3D, jak i tradycyjnej sztuki poprzez jej digitalizację w postaci skanów 2D. Podobnie jak na oryginalnych, tradycyjnych aukcjach, dzieła znanych artystów, dzięki technologii blockchain możemy zweryfikować poprzez nadanie im autentyczności, a co się z tym wiąże wartości i unikalności w wirtualnej przestrzeni galeryjnej w metaverse.