Krita
Cena: darmowa, licencja typu open-source
www.krita.org/en
Jak stworzyć swoje pierwsze NFT? Na przykład za pomocą Krity – programu do tworzenia grafik, ilustracji i wielu innych. W Kricie znajdziemy ponad 100 fabrycznie zaimportowanych profesjonalnie zaprojektowanych pędzli (ołówki, akwarele, tusze itp.) z kilkoma różnymi mechanizmami – kształtem czy możliwością rozmazywania koloru. Ślady, jakie zostawia nasz pędzel czy cyfrowy rysik, możemy także wydłużać i dostosowywać do celu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli nadal jest nam mało, możemy zaimportować pędzle stworzone przez innych użytkowników i rozszerzyć ich bibliotekę. W oprogramowaniu możemy także tworzyć płynne tekstury i wzory – i to w całkiem łatwy sposób.
Warto wspomnieć, że Krita ma wbudowane narzędzia wektorowe, które także możemy wykorzystać podczas tworzenia naszych NFT (i nie tylko NFT). Ogromnym plusem jest także szybkość reakcji oprogramowania na rysowanie i nacisk pióra, a także możliwość otwierania plików PSD. Aplikacja ma również intuicyjny i konfigurowalny interfejs, przyjazny amatorom, ale zadowalający również nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Można w nim przesuwać panele i utworzyć niestandardową przestrzeń roboczą, dostosowaną do własnych wymagań.
Minusy? Nie jest to najpopularniejszy program, a co za tym idzie – społeczność i zasób wiedzy są dość ograniczone, więc całkiem możliwe, że będziemy zdani wyłącznie na siebie, gdy napotkamy problem. Dodatkowo, ze względu na otwarty charakter programu, ciągła ilość aktualizacji i nowych wersji może czasem przyprawić użytkownika o ból głowy.