Gravit Designer

Cena: darmowy lub $49.99/rok
www.designer.io

To darmowa, w pełni funkcjonalna aplikacja wektorowa, która umożliwia tworzenie rysunków, logo, ikon, typografii i ilustracji na wszystkich platformach, a także projektowanie produktów i stron internetowych. Sam program jest bardzo przyjazny dla użytkownika i łatwy do nauczenia. Jego zaletą jest zaawansowany i intuicyjny pulpit nawigacyjny, konfigurowalny interfejs, funkcja przeciągania i upuszczania oraz zaawansowane narzędzia do edycji obrazów. Pozwala także na eksportowanie wielostronicowych dokumentów PDF w rozdzielczości 300 DPI (świetnie nadających się do druku) czy plików SVG gotowych do tworzenia stron internetowych z identyfikatorami, atrybutami klasy i typu. Nanoszone efekty można łatwo dodawać lub usuwać bez wpływania na oryginalny projekt. Szybki eksport i jego zaawansowane opcje z natychmiastowym podglądem również są warte uwagi. A wszystko to oparte na chmurze: zsynchronizowane i dostępne na różnych platformach, z nieograniczoną przestrzenią Gravit Cloud. Plusem jest także możliwość nałożenia wspólnych stylów do kilku projektów tak, aby udostępniać właściwości między różnymi obiektami i synchronizować je jednym kliknięciem.

Co jest do poprawy? Brak funkcjonalności umożliwiających swobodne szerowanie – wielu użytkowników nie może jednocześnie uzyskać dostępu do danego pliku, co może uniemożliwić pracę zespołową. Dodatkowo Gravity Designer nie jest kompatybilny z dużymi graczami w branży (typu Figma, Invision czy Sketch), więc projekty nie mogą być chociażby w nich testowane. Przewijanie płótna jest dość irytujące i brakuje odpowiednika narzędzia magicznej różdżki.

Zanim zaczniesz: pamiętaj, że rejestrując się, automatycznie rozpoczynasz (bezpłatną) wersję próbną Gravit Designer Pro, a po zakończeniu okresu próbnego przechodzisz na wersję bezpłatną, ale tracisz funkcje Pro, jeśli nie opłacisz subskrypcji.