GODOT

Cena: darmowy, open-source
www.godotengine.org

Podczas tworzenia własnego metaświata przyda nam się znajomość silników gier, aby wprawić nasze projekty w ruch. Jednym z nich jest właśnie Godot –  darmowy silnik do gier, dedykowany płaszczyznom 2D i 2D. Objęty jest licencją MIT (liberalną licencją wolnego oprogramowania), która praktycznie nie daje użytkownikom ograniczeń w korzystaniu z oprogramowania! Godot jest aktywnie utrzymywany i regularnie pojawiają się aktualizacje.

Jak możemy przeczytać na stronie, Godot ma setki wbudowanych podstawowych bloków do tworzenia gier (nodes), dzięki którym ich projektowanie jest o wiele prostsze. Oczywiście nie ogranicza to twórczości użytkowników: mogą oni tworzyć własne bloki dla niestandardowych zachowań. Co jeszcze? Elastyczny system scen, wizualny edytor z przejrzystym UI. Potok tworzenia treści dla artystów, projektantów poziomów czy animatorów, który w całkiem łatwy sposób można wykorzystać. Możliwość trwałej edycji na żywo, a także tworzenia customowych narzędzi. I wszystko to za darmo!

Gdzie jest haczyk? Jeśli chcemy stworzyć gry 3D z doskonałą jakością grafiki, Godot może nie wystarczyć. Natomiast dzięki systemowi pomiarowemu, opartemu na pikselach, zdecydowanie może być go-tom jeśli tworzymy gry 2D. Podobnie, jak w przypadku programów powyżej, tak i tutaj dobrze rozbudowana społeczność nie jest mocną stroną. W porównaniu z dwoma innymi graczami na rynku, Godot ma jeszcze miejsce do rozwoju.