FUSION 360

Cena: zależna jest od wybranych modułów i rodzajów subskrypcji, przykładowo: 1 649 zł / rok 
www.autodesk.pl/products/fusion-360/overview 

Kręcąc się nadal wokół projektowania metaświatów: oprogramowaniem, które nasuwa się na myśl, jest Fusion 360, czyli oparta na chmurze platforma do modelowania 3D, CAD, CAM, CAE i PCB do projektowania i wytwarzania produktów, jak możemy przeczytać na stronie producenta. Miłym akcentem jest to, że pierwszy rok dla projektantów amatorów/hobbystów jest darmowy, a startupy i instytucje edukacyjne mogą liczyć na specjalne oferty.

Ale przejdźmy do samego narzędzia: co znajdziemy w środku? Precyzyjne modelowanie obiektów 2D i 3D (np. fragmentów instalacji), animacje, możliwość renderowania obiektów, symulacji obciążenia, a nawet możliwość tworzenia modeli do obróbki CNC! Jak wygląda interfejs? Jest on całkiem przyjazny i możemy go dostosować do swoich potrzeb. Defaultowo otwiera się w środowisku projektowym, które możemy zmienić na inne, według naszych potrzeb.
Praca kilku członków zespołu nad jednym projektem, dzięki wspomnianej już chmurze, jest zdecydowanie łatwiejsza.

Minusy? Czasami samo otwieranie kilku plików trwa dość długo, natomiast, patrząc na stopień skomplikowania zawartości, jest to usprawiedliwione. Znajdziemy również trochę bugów, da się je jednak rozwiązać przy pomocy całkiem sporej społeczności użytkowników. Mimo tego, że UI jest dośc przyjazny, różni się on nieco od interfejsów podobnych produktów, a nawet tych wychodzących od tego samego wydawcy, więc przyzwyczajenie się do nowego układu może na początku trochę zająć.