Dropdown Menu w Figmie.

Poziom trudności: Łatwy (1/6) 

Platforma: MAC/PC 

Cześć!

W dzisiejszym tutorialu przedstawimy Ci sposób na zrobienie rozwijanego menu w Figmie, które będzie animowane! Jeśli dopiero zaczynasz pracę w Figmie, będzie to samouczek stworzony specjalnie dla Ciebie. Dodatkowo poznasz kilka przydatnych skrótów klawiszowych, które będziesz mógł używać w trakcie swojej pracy. 

Figma w ostatnim czasie stała się jednym z popularniejszych programów, jakich używają designerzy. Jej dużą zaletą jest możliwość pracy w chmurze, bez konieczności instalowania na komputerze. Umożliwia projekty zespołowe, dzięki którym współpraca może odbywać się w czasie rzeczywistym. Jeśli zatem jeszcze z niej korzystałeś, zachęcamy do wypróbowania! 

Zatem zaczynamy! 

Animację rozwijanego menu możemy stworzyć dzięki odpowiednim komponentom i wariantom. Poniżej przedstawiam Ci 20 kolejnych kroków, dzięki którym stworzysz swoje pierwsze rozwijane menu! 

Step 1. 

Pierwsza rzecz – otwórz swój projekt w Figmie bez tego się nie obejdzie. 😉 

Step 2. 

Na początku utwórz ramkę (kliknij w pole frame w lewym górnym rogu). Frame jest podstawową przestrzenią roboczą w Figmie – aby go stworzyć, wybierz z górnego paska narzędzi Frame lub użyj skrótu klawiaturowego [F]. Na początek stwórz ramkę, która będzie odpowiadała wymiarom Desktop.

Rysowanie Frame

Step 3.

Teraz pora na utworzenie prostokąta, w tym celu użyj przycisku znajdującego się w lewym górnym pasku Rectangle lub skrótu klawiszowego [R].

Rysowanie prostokąta za pomocą narzędzia Rectangle

Step 4. 

Ramka gotowa? OK! Teraz pora na usunięcie jej wypełnienia z zachowaniem obrysu. Możesz to zrobić używając opcji z prawego paska lub skrótów klawiszowych [shift+x].

Usuwanie wypełnienia z prostokąta

Step 5.

Kolejny krok to przyciemnienie obramowania i nadanie grubszego obrysu. Aby to zrobić, najedź myszką na ramkę, a ustawienia zmień w prawym pasku w opcji Stroke wybierając ciemniejszy kolor i grubość linii, którą ustaw na poziomie 3.

Przyciemnianie i pogrubienie obwodu prostokąta

Step 6.

Kolejny krok to tekst. W polu, które utworzyłeś dodaj tekst [T] oraz zmień jego właściwości. 

Dodawanie tekstu w wyznaczonym polu

Step 7.

W tym kroku przesuń tekst odrobinę w lewo i dodaj strzałki, dzięki którym polepszysz widoczność możliwości wyboru. W tym celu użyj pióra znajdującego się górnym pasku po lewej stronie lub skrótu klawiszowego [P]. Jak skończysz naciśnij enter lub done

Dodawanie strzałki 

Step 8.

Pora na zgrupowanie elementu, jaki stworzyliśmy w tym celu zaznacz cały prostokąt wraz z tekstem i użyj przycisków [ctrl g] lub [command g]

Step 9.

Utwórz 3 kopie zgrupowanego elementu. Ustaw wszystkie skopiowane elementy pod sobą, aby przypominały rozwijane menu. Kolejno usuń strzałki w skopiowanych elementach oraz nazwij składowe Twojego menu. Całość zgrupuj. 

Kopiowanie elementu

Zgrupowanie całości utworzonego elementu

Step 10. 

 

Zaznacz zgrupowany element oraz utwórz z niego komponent za pomocą przycisku znajdującego się na środku górnego paska. 

Step 11. 

 

Za pomocą tabeli po prawej stronie utwórz wariant. 

Utworzenie wariantu komponentu

Utworzenie wariantu komponentu II

Step 12.

W tym kroku rozszerz fioletowe obramowanie i ustaw skopiowane warianty koło siebie. 

Ustawienie wariantów w odpowiedniej kompozycji

Step 14.

Teraz mamy dwa warianty. Pierwszy – domyślny, a drugi zwykły wariant. Pora na usunięcie rozwijanych zakładek z wariantu domyślnego. Takim sposobem stworzymy stan bezczynności, a kiedy klikniemy w przycisk (wybierz menu) rozwiniemy dostępne opcje! 

Stworzenie stanu bezczynności

Step 15.


W tym kroku kopiujemy wariant rozwijany, usuwamy z niego listę rozwijaną i zostawiamy tylko górną część.

Kopiowanie wariantu 

Step 16.

Powstały element wypełniamy jasnym kolorem (w opcji Fill), zaznaczamy strzałkę i za pomocą bocznego paska zmieniamy jego położenie o 90 st. Strzałka powinna być skierowana w górę. 

Zmiana pozycji ułożenia strzałki

Zmiana tła w prostokącie

Step 17. 

Kopiujemy stworzony element dwa razy. Zmieniając tekst na nazwy, które były zawarte w naszym menu rozwijanym. Takim sposobem, stworzyliśmy kolejne 3 warianty. 

Widok po utworzeniu 3 wariantów

Step 18. 

Prototypowanie! Teraz przechodzimy do zakładki Prototype znajdującej się w prawym bocznym pasku. Łączymy wszystkie części, tak aby, powstało nam ładne animowane menu. W tym celu w opcjach prototypowania wybierz “Smart animation”. 

Wariant domyślny łączymy z rozwijanym menu 

W rozwijanym menu opcję pierwszą (…) łączymy z polem 1

W rozwijanym menu opcję drugą (…) łączymy z polem 2

W rozwijanym menu opcję trzecią (…) łączymy z polem 3

I spowrotem – nie zapomnij o tej opcji! Jest ona konieczna do płynnej pracy menu. 

Prototypowanie

Ustawienia animacji

Step 19. 

Implementowanie! Ty możesz zaimplementować ten komponent w Twoim projekcie, my na koniec tego tutorialu pokażę Ci, jak to zrobić. 

W tym celu należy przenieść komponent default do nowej strony, dlatego też kolejnym krokiem jest utworzenie kolejnego frame i przeniesienie stanu bezczynności za pomocą przycisku [alt] lub [option].

Implementacja menu do projektu 

Step 20. 

Gotowe! Właśnie utworzyłeś animowane menu rozwijane w dwudziestu krokach! W opcji trybu prezentacji zobaczysz, czy udało Ci się poprawnie zaimplementować menu. 

Zobacz jak u nas to wygląda! 

Widok udostępnionego prototypu