Droga do UX/UI Designu – Inspirująca Opowieść o Przemianie Zawodowej. Wywiad z Kamilą Stokowską (Kaczmarek).

Kamila Stokowska (Kaczmarek) to ekspert w projektowaniu UX/UI z pasją do projektowania przyjaznych dla użytkownika interfejsów oraz bogatym doświadczeniem w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Kamila to wszechstronna profesjonalistka, która nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Jej fascynacja światem biznesu rozpoczęła się w dziale księgowości, gdzie doskonaliła umiejętności analizy finansowej i budżetowania. Jednak pragnienie poszerzenia horyzontów zaprowadziło ją do branży logistycznej, gdzie zdobyła nie tylko wiedzę na temat zarządzania łańcuchem dostaw, ale także umiejętność radzenia sobie w dynamicznym środowisku.

Nieustanny głód nowych wyzwań sprawił, że Kamila zdecydowała się na kolejny krok w swojej karierze, kierując swoje zainteresowania w stronę projektowania UX/UI. Przez lata pracy nad różnorodnymi projektami, stała się ekspertką w tworzeniu intuicyjnych interfejsów użytkownika, opartych na głębokim rozumieniu potrzeb użytkowników oraz efektywnych badaniach. Kamila jest nie tylko liderką w swojej dziedzinie, ale także entuzjastką współpracy i innowacji. Jej podejście opiera się na ciągłym doskonaleniu się i dzieleniu się wiedzą z innymi. Zmotywowana do dalszego rozwoju zawodowego, Kamila poszukuje nowych wyzwań, które pozwolą jej wykorzystać bogate doświadczenie i umiejętności, aby kreować jeszcze lepsze rozwiązania.

Cześć Kamila, przedstawiłaś nam wiele ciekawostek ze swojej ścieżki do wymarzonej kariery UXUI Designerki. Powiedz proszę, jakie wyzwania napotykasz przy projektowaniu interfejsów użytkownika, biorąc pod uwagę swoje doświadczenie w tak różnych branżach?

Cześć ;). Tak naprawdę podczas każdego projektu napotyka się na jakieś wyzwania, zależy to od specyfiki case study, jednakże zawsze kluczowym jest głębokie rozumienie potrzeb, zachowań i ograniczeń użytkownika, tak naprawdę niezależnie od branży, w której się pracuje. Im szybciej je poznamy, tym łatwiej nam wypracować rozwiązanie. Istotnym aspektem w temacie wyznań jest z pewnością skuteczna komunikacja, a mianowicie jasne wyrażanie swoich pomysłów i rozwiązań oraz umiejętność argumentacji decyzji projektowych. Tym samym niezbędna jest tutaj empatia oraz zdolność do myślenia z perspektywy użytkownika.

Czy istnieją strategie, które stosujesz, aby lepiej zrozumieć potrzeby użytkowników i przekładać je na intuicyjne rozwiązania UX/UI?

Potrzeby użytkowników są szalenie istotne, aby stworzyć dobry UX/UI. W moich praktykach zawsze stosuje dogłębny research, czy to ze względu na konkretne wymagania projektowe, czy w poszukiwaniu inspiracji do poszczególnych rozwiązań. Również wszelkiego rodzaju testowanie prototypów z użytkownikami i dostosowywania projektu na podstawie ich opinii, jest dla mnie niezbędnym standardem. W tym przypadku wyznaję zasadę im więcej testów, tym lepiej.

W jaki sposób doświadczenia z pracy w księgowości i logistyce wpłynęły na Twoje podejście do projektowania UX/UI?

Zdobyte doświadczenie w poprzednich branżach pomogło mi rozwinąć umiejętności, które na co dzień wykorzystuję jako UX/UI designer. Doświadczenie z branży logistycznej oraz praca w wieloosobowych zespołach pomogły mi m.in. uskutecznić komunikację i umiejętność słuchania, oraz rozwinąć umiejętności analizowania danych, cechy, które wykorzystuję, chociażby podczas UX researchu i testów. Dbałość o szczegóły i analityczne myślenie to z kolei atuty nabyte z branży finansowej. Natomiast doświadczenie w zarządzaniu i optymalizacji procesów jest mi pomocne przy podejmowaniu decyzji i wyborze rozwiązań.

Czy masz doświadczenie w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w projektach UX/UI? Jeśli tak, w jaki sposób?

Na co dzień korzystam z Chat GPT głównie do researchu, z narzędzia Uizard do szybkiego prototypowania oraz testowania pomysłów, a także do inspiracji, kiedy napotykam na blokadę twórczą 🙂 Testowałam również Midjourney (generowanie obrazów za pomocą AI), do tworzenia wizualizacji, które posłużyły mi jako punkt wyjścia do projektu UI.

Jakie są Twoje spostrzeżenia na temat roli sztucznej inteligencji w przyszłości projektowania interfejsów użytkownika? Czy widzisz jakieś wyzwania a nią związane?

Temat Sztucznej Inteligencji budzi skrajne emocje wśród projektantów i nie tylko. Znam mnóstwo zwolenników, jak i przeciwników AI w naszym zawodzie. Osobiście uważam, że jest to coś, co zrewolucjonizuje naszą branżę i przyniesie ogromne korzyści, jeśli zostanie wykorzystane w odpowiedni sposób. Obecnie, dostępne narzędzia na rynku wykorzystujące sztuczną inteligencję do projektowania UI/UX znacznie przyspieszają pracę i wzbogacają kreatywność. Ich ogromne możliwości, dobrze wykorzystane można przekuć w sukces. Projektować dużo lepsze projekty, dzięki lepszemu zrozumieniu potrzeb użytkownika i zaproponowaniu jeszcze bardziej intuicyjnych rozwiązań. Szybsze, dokładniejsze prototypowanie, to więcej czasu na testy, a usprawnienie pracy pozwala skupić się na bardziej strategicznych aspektach designu. Oczywiście z drugiej strony pojawia się pytanie, jak daleko sztuczna inteligencja się rozwinie i czy projektanci będą jeszcze potrzebni, skoro AI nauczy się wszystkiego za nas? Istnieje oczywiście ryzyko, że pewne aspekty naszej pracy zostaną zastąpione przez AI, ale nie uważam, by była w stanie całkowicie zastąpić człowieka. Jedno jest pewne, powinniśmy uczyć się jak wykorzystać sztuczną inteligencję w projektowaniu i nie pozwolić by strach przed nieznanym nas ograniczył.

Czy istnieją konkretne umiejętności lub kompetencje, które uważasz za kluczowe przy zmianie kierunku kariery w obszarze UX/UI?

Jeżeli chodzi o umiejętności i kompetencje niezbędne w obszarze UX/UI, to przede wszystkim poznanie i zrozumienie zasad projektowania, umiejętność pracy z narzędziami do projektowania i prototypowania, znajomość różnych metod badań użytkowników, oraz analiza danych, czyli wyciąganie wniosków i stosowanie tych informacji w projektach. Jednakże UX/UI to nie tylko sama wiedza, niezbędne są również umiejętności miękkie, czyli zdolność do komunikacji z zespołem, umiejętność prezentowania projektów, uzasadniania decyzji projektowych i zbierania informacji zwrotnych, myślenie analityczne i kreatywne, umiejętność wczuwania się w użytkowników i rozumienia ich potrzeb, emocji, motywacji.

Czy widzisz jakieś możliwości lub obszary, które są szczególnie obiecujące dla osób chcących przejść do branży UX/UI w dzisiejszym świecie pracy?

Myślę, że projektowanie interfejsów dla aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe to obszar, który będzie się teraz intensywnie powiększał. Również rynek E-commerce stale rośnie. Optymalizacje ścieżek zakupowych, angażujące prezentacje produktów oraz płynne procesy zakupu to coś, co jest wielce pożądane a UX/UI jest w stanie to zapewnić.

Czy masz jakieś dodatkowe porady lub inspirujące słowa dla tych, którzy wahają się podjąć decyzję o zmianie swojej kariery na obszar UX/UI?

Decyzja o zmianie ścieżki kariery nie jest czymś łatwym i dla niektórych może być nie lada wyzwaniem, ale najważniejsze to nie bać się zmiany i być otwartym na nowe wyzwania.

Dziękuję za rozmowę, Kamila. Twoja historia i doświadczenie są niezwykle inspirujące. Życzę Ci dalszych sukcesów w Twojej karierze jako UX/UI designer oraz w każdej kolejnej drodze, którą wybierzesz. Niech Twoja pasja i determinacja prowadzą Cię do jeszcze większych osiągnięć!

Zapraszamy do kontaktu z Kamilą poprzez Linkedina.

Rozmawiała: Kamila Kędziak