Jednym z najważniejszych aspektów nauczania zdalnego jest upewnienie się, że wszyscy studenci mają dostęp do tych samych informacji. Oznacza to, że zarówno strona internetowa, jak i materiały edukacyjne są dostępne dla każdego, niezależnie od jego niepełnosprawności. W tym celu Instytut dba o stosowanie wyraźnych czcionek i kolorów, udostępnianie transkrypcji lub streszczeń filmów oraz używanie nagłówków i podtytułów, by podzielić informacje na łatwe do opanowania fragmenty. Dodatkowo filmy dydaktyczne, znajdujące się na platformie edukacyjnej posiadają napisy, opisy dźwiękowe oraz zastosowano czytelne czcionki i kolory.
Znaczenie dostępności jest nie do przecenienia, gdyż wszyscy studenci powinni mieć możliwość uczenia się, niezależnie od ich zdolności. Wdrożenie przez Instytut szeroko rozumianej dostępności jest nie tylko słusznym posunięciem, ale koniecznością niosącą wiele korzyści także dla osób bez niepełnosprawności.
Strona internetowa i platforma edukacyjna
Wdrożenie dostępności na tak szeroką skalę jest procesem, w którym Instytut angażuje wciąż duże środki, stale podnosząc poziom i jakość komunikacji.
Wdrożone rozwiązania:
Zaplanowane wdrożenia:
Wdrożone procedury wyrównawcze
Osobom z niepełnosprawnością, którym rodzaj niepełnosprawności ogranicza możliwość pełnego uczestnictwa w zajęciach, projektach i egzaminach, przysługuje prawo do rozwiązań, umożliwiających odbycie nauki stosownie do ich możliwości, w tym także zdanie egzaminów i uzyskanie zaliczeń.
Zaplanowane wdrożenia:
Propagowanie wiedzy o dostępności
Jako że podstawową domeną działalności Instytutu jest edukacja, dla każdego departamentu i kursu, opracowano dodatkowe moduły poświęcone dostępności. Moduły te zawierają część wspólną oraz obszar specyficzny dla danego departamentu. Jest to jednak pierwszy krok w szerokiej implementacji i planach propagowania wiedzy na temat potrzeb osób z niepełnosprawnością. Rozumienie bowiem potrzeb niepełnosprawności, umiejętność jej identyfikowania i rozróżniania jest podstawą w planowaniu działań czyniących całe środowisko bardziej przystępne i łatwiejsze w odbiorze.
Kluczborska 33/51,
31-271 Kraków
NIP: 9451809240
REGON: 351464414
Digital Mater Institute Niepubliczną Placówką Kształcenia Ustawicznego wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych, pod numerem: 00151
© 2024 Digital Master Institute. Wszelkie prawa zastrzeżone.