Szata zdobi produkt. Najnowsze trendy w WEB Designie jako inspiracje dla nowoczesnych interfejsów.

Jesteśmy świadkami zmiany, która dotknęła ogromną liczbę branż i ludzi. Bez wątpienia jest to kolejny niezwykle ważny moment w historii świata i idealny czas na zbudowanie startupu dopasowanego do zaistniałych przemian społecznych, ekonomicznych i edukacyjnych. Wyobraźmy sobie, że po tych zmianach już nic nigdy nie będzie takie samo. Nasze umiejętności transformują w mgnieniu oka. Zostaliśmy postawieni w sytuacji, w której musimy działać… i nie ma planu A – jest tylko plan B. Obecna sytuacja zagięła czasoprzestrzeń, a my w przeciągu ostatnich paru miesięcy zmieniliśmy nasz sposób pracy i edukacji o 180 stopni. 

Budowanie startupu w oparciu o percepcyjne doświadczenie użytkownika

Zbudowanie silnych podwalin innowacyjnej firmy to nie lada wyzwanie, które wymaga ogromnego zaangażowania, poświęcenia, precyzji, a przede wszystkim – zgranego zespołu. Zespołu gotowego na podjęcie zadań, których do tej pory nie wykonywał, a w nim ludzi z tymi samymi celami, ale różnymi charakterami. Taki miks pozwoli na zbudowanie silnego biznesu w głębokiej świadomości zrozumienia potrzeb użytkownika. Dobry smart startup to na pewno taki, który od samego początku zwraca ogromną uwagę na odbiorcę, do którego kieruje swój produkt. Dobry interfejs to taki, który przemawia swoim wyglądem do użytkownika, a funkcjonalnością do jego potrzeb. Projektując doświadczenia, należy koniecznie docenić sposób, w jaki użytkownicy przyswajają informacje związane z doświadczeniami zmysłowymi. Kiedy projektujemy dla ludzi, warto zrozumieć procesy, które wpływają na to, jak ludzie doświadczają i postrzegają nasze projekty. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że widzieć to nie znaczy wierzyć. Rola, jaką zmysł wzroku odgrywa w naszym życiu i kulturze, jest kluczowa. Projektowanie wizualne jako dziedzina wyrosło zarówno z projektowania interfejsu użytkownika, jak i projektowania graficznego. Właśnie dlatego projekt interfejsu użytkownika nazywany jest projektem wizualnym. Ale o co chodzi z tymi zmysłami? Odpowiadając chciałabym wyjaśnić, czym jest zmysł wzroku, a dokładniej percepcja wzrokowa, która odnosi się do zdolności mózgu do nadawania sensu temu, co widzą oczy. Percepcja to proces, w którym mózg organizuje i interpretuje dane, które otrzymuje od narządów zmysłów. Na percepcję wpływa wiele rzeczy, w tym kultura, przeszłe doświadczenia i nasze oczekiwania. Percepcja jest indywidualnym i złożonym procesem, a sposób, w jaki ludzie coś postrzegają, nigdy nie jest w pełni pod naszą kontrolą. Możemy zoptymalizować sposób, w jaki projektujemy, aby uwzględnić niektóre z psychologicznych podstaw percepcji, ale bez względu na to, jaki projekt tworzymy, ostatecznie wszystko zależy od tego, jak mózg widzi i rozumie nasz projekt, odnosząc się do prywatnych doświadczeń i oczekiwań na przyszłość. 

Wizualne postrzeganie kolorów, wzorów i struktur jest szczególnie interesujące w odniesieniu do graficznych interfejsów użytkownika (ang. Graphical User Interface – GUI), ponieważ tak naprawdę są one postrzegane wyłącznie za pomocą wizji. Zrozumienie percepcji wizualnej umożliwia zatem tworzenie bardziej efektywnych projektów, a co za tym idzie – interfejsów użytkownika. Dlatego dobry projektant wie, że istnieje wiele sposobów, w jaki można oszukać naszą percepcję, w szczególności tę wzrokową. To naprawdę tajemniczy proces, który szybko przenosi się do sfery psychologii oraz tego, jak działa ludzki mózg i umysł. Z fizjologicznego punktu widzenia percepcja wzrokowa ma miejsce, gdy oko skupia światło na siatkówce. W siatkówce znajduje się warstwa komórek fotoreceptorowych (odbierających światło), których zadaniem jest zamiana światła na serię sygnałów elektrochemicznych, przekazywanych do mózgu. Percepcja wzrokowa zachodzi w korze mózgowej, gdzie sygnały elektrochemiczne docierają, podróżując przez nerw wzrokowy i wzgórze. Rozumiejąc, jak postrzegane są nasze projekty, możemy wprowadzać poprawki, aby tworzone przez nas aplikacje mobilne czy strony internetowe skuteczniej realizowały cele użytkownika. W związku z tym, koncentrując się na estetyce podczas projektowania, poprzez strategiczne wdrażanie obrazów, kolorów, fontów i dodatkowych elementów, być może przypominasz sobie irytującą naturę złudzeń optycznych. 

Mówię tutaj o doświadczeniach mających swoje korzenie w sztucę op-artu (ang. Optical Art) – nurtu, który narodził się w XX wieku, bazując na postępie technologicznym i możliwościach percepcji wzrokowej. Jego celem było oddziaływanie na zmysł wzroku poprzez poszerzenie pola widzenia o deformacje, wibracje i zaburzenia perspektywy. Ta niezwykle atrakcyjna wizualnie sztuka znacząco pobudza wyobraźnię odbiorcy. Wraz z narodzinami tego nurtu złudzenia optyczne zaczęły być traktowane jako nowy etap wrażliwości wzrokowej i zdolności wywoływania „sensacji wzrokowych” w oparciu o fizyczne właściwości budowy oka. Sztuka odwołująca się do naukowych praw fizyki i medycyny poddała jednocześnie w wątpliwość iluzyjne pole widzenia. Typowe dzieło, które powstało w tym nurcie, charakteryzuje się powtarzającymi się, symetrycznymi i geometrycznymi wzorami, przypominającymi często figury przesuwające się jak w kalejdoskopie. Twórcy op-artu chętnie wciągają widza w grę złudzeń, pozorując trójwymiarowość obrazu. Efekty te, osiągane za pomocą układów form, na ogół geometrycznych, rozszerzających się, zwężających, powtarzających, faliście płynących i migoczących, wykorzystują kontrasty czerni i bieli bądź podstawowe barwy, gdzie walor i kolor służą spotęgowaniu intensywności zjawiska optycznego. Mózg postrzega kolor w tajemniczy sposób, jako niesławny strój, a iluzje opierają się na stałości podstawowych kolorów. 

Projektując chcemy mieć pewność, że nasz produkt działa dla każdego, nawet jeśli użytkownicy inaczej doświadczają i postrzegają barwy. Musimy uświadomić sobie, że nie jest łatwo zaprojektować przystępny UI dla osób, które w inny sposób postrzegają kolory (na przykład osób z daltonizmem). Istnieją natomiast ludzie, którzy potrafią dostrzec więcej kolorów niż te, które widzimy regularnie – z powodu stanu zwanego tetrachromacją. Więc znowu, jeśli chodzi o kolor, to zdecydowanie nie jest to wiara, a czysta nauka. Dlatego jako projektantka uważam, że najważniejszą kwestią w zakresie postrzegania kolorów jest upewnienie się, że nie polegamy tylko na nim podczas budowania procesów komunikacji z odbiorcą. Podczas budowania identyfikacji wizualnej – dla strony internetowej, aplikacji mobilnej czy doświadczenia rozszerzonej rzeczywistości, ogromną rolę odgrywa zarówno sposób oddziaływania poszczególnych elementów na nasz mózg, jak i zasady projektowania, które wpływają na dostępność. Dostępność w projektowaniu produktów cyfrowych to praktyka tworzenia doświadczeń dla wszystkich ludzi, w tym osób z niepełnosprawnością wzrokową, mowy, słuchową, fizyczną lub poznawczą. Jako projektanci i programiści mamy moc tworzenia zoptymalizowanej wizualnie sieci, z której wszyscy będziemy dumni. Podejście do projektowania doświadczeń skierowane i dostosowane do potrzeb użytkownika jest kluczową kompetencją strategiczną nowo rozwijających się firm informatycznych, ponieważ pomagają uczynić ludzi centralnym elementem procesów innowacyjnych. Wyraźne skupienie się na znaczeniu, potrzebach, pragnieniach, motywacjach i emocjach ludzi zapewnia nadrzędny cel projektowy, który umożliwia współpracę między różnymi dyscyplinami i inspiruje zespoły do ​​pracy. Umożliwia to zarówno przyrostowe innowacje, jak i dobrą atmosferę pobudzającą zespół do pracy. 

Progressive WebXR jak najnowszy trend dla interface’u w web designie

Przyszłość innowacji w budowaniu startupu dostrzegam w rozwiązaniach opartych o technologie immersyjne, angażujące wszystkie zmysły użytkownika. Progressive WebXR (ang. Progressive Web Extended Reality) to najnowszy trend w świecie projektantów interfejsu i doświadczeń użytkownika. Zanurzenie w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości to postrzeganie nie fizycznego świata w fizyczny sposób, przy wykorzystaniu percepcji. Jeżeli do tej pory napotkaliście jakiekolwiek problemy związane z technologią VR lub AR, to dotyczą one i spowodowane są brakiem zrozumienia ludzkiej percepcji, interakcji, zasad projektowania i użytkowników. Percepcja kreowana powinna być przez otoczenie użytkownika systemu XR obrazami, dźwiękiem, ruchem i innymi bodźcami, zgodnie z naturą człowieka, które zapewniają całkowicie wciągające otoczenie. Serdecznie polecam w tym miejscu książkę Jeralda Jansona, „The VR Book: Human-Centered Design for Virtual Reality”, która jest przeznaczona nie tylko dla projektantów, ale także dla menedżerów, programistów, artystów, psychologów, inżynierów i profesjonalistów zajmujących się doświadczeniem użytkownika, ponieważ każdy, kto wnosi wkład w produkt, powinien rozumieć przynajmniej podstawy wielu aspektów projektowania na platformy XR. 

Aplikacje typu WebXR dotyczą prototypowania doświadczeń dla wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, ale pozwalają na jednoczesne korzystanie z aplikacji na wielu poziomach skalowania. Działają zarówno w przestrzeni 2D (na ekranach desktopowych, tabletach i mobile), jak i pozwalają wejść w świat 3D i w pełni zaangażować w doświadczenie w przestrzeni VR i AR. Wyobraźcie sobie, że chcecie, aby strona internetowa Waszego sklepu działała w 2D, a jednocześnie korzystała z pełnej gamy urządzeń AR i VR. To właśnie narzędzia dla WebXR zapewniają podstawę potrzebną do tworzenia stron, które działają wszędzie i pozwalają skupić się na atrakcyjnych doświadczeniach użytkowników na każdym urządzeniu. Potęga technologii internetowej, przy wykorzystaniu webowej aplikacji progresywnej (ang. Progressive Web App – PWA) umożliwia dostęp do witryn internetowych w trybie online, jak i offline, co pozwala zainstalować skrót do danej aplikacji webowej (jak Facebook, Slack czy Linkedin) bezpośrednio na ekranie głównym waszych telefonów. W połączeniu z technologią WebVR, nad którą ludzie pracują już od kilku lat, Progressive WebXR tworzy w pełni działającą platformę na wszystkich urządzeniach technologicznych, od ekranu monitora, poprzez smartfon, aż do okularów VR i AR. Jedną z największych zalet WebXR jest to, że rzeczywiście działa w sieci, a jej przykłady możecie obejrzeć już na stronach najbardziej znanych platform internetowych, wymienionych poniżej.

Sumerian to internetowa usługa WebXR renderowana za pomocą WebGL, działająca w przeglądarkach Chrome i na urządzeniach VR. Jej producentem jest Amazon. Jest liderem w dziedzinie narzędzi rozwoju WebXR, więc naprawdę warto to sprawdzić.

LearnBrite to platforma imitująca wirtualną klasę lub przestrzeń konferencyjną, w której możecie wchodzić w interakcje z telefonu komórkowego, komputera lub urządzeń VR. WebXR mogą obsługiwać tysiące osób jednocześnie!

Sketchfab to nieocenione źródło modeli, animacji i zasobów 3D. Nie tylko możecie pobierać je dla własnego użytku – Sketchfab jest w rzeczywistości doskonałym przykładem WebXR, umożliwiającym nawigację i eksplorowanie modeli dla XR.

Mozilla WebXR jest kontynuacją Maozillla WebVR i jednocześnie odpowiednią platformą dla większej publiczności, umożliwiającą szersze wykorzystanie internetu w komunikacji zdalnej przy pomocy awatarów w świecie 3D.

WebXR to najnowsza ewolucja w eksploracji rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej wychodzącej z ekranów 2D. Wykorzystuje potęgę sieci i ujednolicenie tych rzeczywistości, ułatwiając tworzenie wciągającej grafiki 3D, środowisk interaktywnych i narzędzi dla XR. Wrażenia wirtualne zależą od wysokiej precyzji i dużych ilości danych szybko przetwarzanych w sieci w celu renderowania modeli, scen i animacji 3D. Era sieci WebXR kwitnie wraz z siecią 5G i zmieniającą zasady rzeczywistości sztuczną inteligencją. To wszystko dzieje się dzięki rozbudowanym ramom VR i AR w sieci, które umożliwiają tworzenie i renderowanie obiektów oraz animacji 3D w przeglądarkach internetowych. Przemysłowe wymagania rozwoju aplikacji WebXR gwałtownie rosną, ponieważ branże przechodzą od fizycznej obecności do wirtualnej niezależnej lokalizacji, pracy z dowolnego miejsca. Nawet marketerzy rozumieją teraz pozytywny wpływ demonstracji rzeczywistości rozszerzonej. Ponadto dzięki rozwiązaniom WebXR użytkownicy, którzy nie mają dostępu do sprzętu XR mogą dołączyć do każdego wirtualnego wydarzenia z pozycji aplikacji na pulpicie komputera, tabletu lub smartfona.