CorelDRAW

Cena: od $249/rok
www.coreldraw.com/

CorelDRAW to, jak inne wspomniane w tym numerze programy, oprogramowanie do projektowania graficznego, które umożliwia użytkownikom tworzenie projektów z ilustracją wektorową, układem, edycją zdjęć, typografią, narzędziami szablonów i innymi. Działa w chmurze, więc do naszych plików mamy dostęp z każdego urządzenia i w każdej chwili (i nie tylko, bowiem oferuje również rozwiązania dla urządzeń Windows i Mac). CoreIDRAW to tak naprawdę zbiór różnych rozwiązań: Graphic Suite 2021 (do tworzenia ilustracji wektorowych, układów stron, edycji zdjęć, typografii i współpracy), Technical Suite 2021 (do tworzenia projektów i dokumentacji technicznej) czy CorelCAD 2021 (do szkicowania 2D i projektowania 3D). My skupimy się na tym dedykowanym projektowaniu graficznemu. Co na jego temat sądzą użytkownicy?

Łatwy do nauczenia – nawet jeśli to nasza pierwsza styczność z tego typu oprogramowaniem. Plusem są także możliwość eksportu do wielu różnych formatów, funkcje układu wielostronicowego, pomagające przy tworzeniu dużych raportów, czy renderowanie oznakowań i możliwość projektowana grawerowanych znaków. Łatwa praca z różnymi arkuszami w tym samym pliku CDR to także jego kolejna zaleta.

Na minus: zajmuje dużo miejsca, a aktualizacje są czasami powolne. Funkcja edycji bitmapy obrazów kuleje – wyskakujące okienko jest dość niezgrabne. Sporo do życzenia pozostawia także niedokładna funkcja „trace”, co jest widoczne np. przy skanowaniu ręcznych rysunków i próbie ich odtworzenia w programie.