Buzzsumo

Cena: od darmowej limitowanej opcji, przez $99, do $299 miesięcznie w zależności od potrzeb firmy
www.buzzsumo.com

To narzędzie z pewnością przyda się wielu marketerom. Pozwala w szybki i prosty sposób sprawdzić, jakie tematy w obecnej chwili są na topie – nie tylko w bezkresie internetu, ale także na konkretnej platformie czy stronie (a wszystko to w chmurze).  Dzięki temu możemy tworzyć kontent szyty na miarę naszych odbiorców: mówić o tematach, które są dla nich ważne i istotne. Jeśli sami chcielibyśmy poddać analizie dyskurs w internecie, zajęłoby to nam zdecydowanie zbyt wiele czasu, a po zakończeniu żmudnego zadania część naszych odkryć mogłaby być już nieaktualna, gdyż w świecie digitalowym wiele dzieje się w mgnieniu oka.
Buzzsumo umożliwia konfigurowanie alertów, dotyczących słów kluczowych, dzięki czemu dostajemy odpowiednie informacje o tym, co, kto, gdzie, kiedy i o czym pisał. Możemy także skorzystać z tematów, które nie zostały jeszcze zgłębione (tzw. evergreen content), a mają potencjał.
Z Buzzsumo łatwiej zarządzać kryzysami, przeprowadzać dokladniejsze analizy konkurencji, monitorować naszą wydajność na wielu kanałach czy tworzyć strategię marketingową dotyczącą organicznego contentu. To także dobry sposób na znalezienie ciekawych influencerów, z którymi nasza firma potencjalnie chciałaby współpracować.

Minusy? Patrząc z perspektywy małych firm, czymś, co może je zniechęcić, może być cena. Jest to relatywnie całkiem spory wydatek, jeśli dopiero startujemy z firmą, a narzędzie to nie jest niezbędne do jej prowadzenia.