BLENDER

Cena: darmowy, open-source
www.blender.org

Blender Tool to oprogramowanie typu open-source do tworzenia grafiki 3D, modyfikowania filmów animowanych, efektów wizualnych czy interaktywnych modeli gier 3D. Zakres narzędzi, z których w ramach tego oprogramowania możemy skorzystać, jest ogromny: renderowanie, modelowanie, rzeźbienie, animowanie, olinowanie, edytowanie grafiki rastrowej, symulacji, a każde z tych narzędzi jest dostepne dzięki rozszerzonemu API Pythona do customizowania. Co więcej, najnowsza wersja Blendera ma zintegrowany silnik gry, który pomaga użytkownikom w testowaniu modeli bez konieczności używania zewnętrznego oprogramowania.

Jakie są mocne strony Blendera? Program nie zajmuje zbyt wiele miejsca na dysku, można go zainstalować także na Linuxie i dostosować pod siebie interfejs. Istnieje duża baza wiedzy i rozbudowana społeczność, dzięki którym można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Oprogramowanie jest także stale rozwijane, więc ulepszenia ciągle się pojawiają. Użytkownicy szczególnie chwalą sobie Eevee, czyli silnik renderowania w czasie rzeczywistym, i dostępność wielu wtyczek.

Z minusów? Nawigacja nie jest w pełni przyjazna początkującym użytkownikom, a ogólna krzywa uczenia się programu jest dość stroma. Również tworzenie i modelowanie odzieży ma jeszcze sporo do życzenia.