3,2,1…Start! Aktualne trendy w projektowaniu nowoczesnych interfejsów.
Postęp technologiczny, jaki obserwowaliśmy i obserwujemy w ciągu ostatnich kilkunastu lat jest ogromny. Specjaliści różnych dziedzin związanych z nowymi technologiami, praktycznie codziennie stają przed ogromnym wyzwaniem bycia na bieżąco. Część trendów obecnych na rynku jest wynikiem ewolucji, inne rewolucji. Jedno jest pewne – aktualne trendy projektowe powinny być przede wszystkim skoncentrowane na użytkowniku, gdyż to właśnie on jest najważniejszy w procesie projektowym. Przyjrzyjmy się razem kilku trendom, które aktualnie wiodą prym w świecie projektowania!
Glassmorfizm
Glassmorfizm opanował nowe technologie – to fakt. Ten trend stosowany jest nie tylko przez największych, takich jak Mac OS Big Sur i Windows 11, ale również przez projektantów aplikacji. Dzięki efektowi glassmorfizmu patrzenie w ekrany staje się delikatniejsze, bardziej kojące, dla niektórych wręcz uspokajające. Dzięki glassmorfizmowi użytkownik potrafi zrozumieć głębie, a także hierarchię interfejsu. Gdy Apple wprowadził ten styl do Big Sur stało się niemal pewne, że będzie on naśladowany, a także podtrzymany w przez Apple w Monterey.
Brutalizm
Ten trend też już powinien być Wam znany, Brutalizm. Brutalizm jest w pewnym stopniu przeciwieństwem dla projektów pełnych gradientów, cieni i postaci 3D. Co wchodzi w Brutalizm? Płaskie wzornictwo, kontrasty, kontury, a także realistyczna fotografia. Specyficzna, odważna i duża typografia, czyli pogrubione czcionki, charakteryzujące się surowym, miejskim klimatem. Napisy w stylu brutalistycznym stają się w pewnym stopniu elementem graficznym, przestają być tylko tekstem. Pamiętajmy jednak, że ta nowa iteracja brutalizmu posiada siatkę, dzięki której układ w brutalizmie pozostaje bardziej zgodny ze standardowym układem, spotykanym w innych stylach projektowania.
Aurora backgrounds
Rozmyte, kolorowe, ale jednak subtelne plamy kolorów, wyglądające bardzo przyjaźnie i atrakcyjnie. Stosowane zarówno dla całości tła, jak i dla podkreślenia pojedynczych elementów. Tak, ten trend choć już znany z poprzedniego roku teraz ma swój czas.
3D
Od lat projekty 3D przyciągają uwagę użytkowników. 3D zyskuje popularności zarówno w aplikacjach mobilnych, jak i internetowych. W 2022 roku dalej rozwija się zwłaszcza dzięki rosnącej popularności technologii VR i AR oraz NFT, które są projektami nowej ery. Pamiętajmy jednak, że projekty 3D cały czas ewoluują, takim przykładem jest Claymorphism 3D, który charakteryzuje się bardziej uproszczoną wersję tego, co już widzieliśmy. W tym stylu projekty 3D przypominają obiekty wykonane z gliny. O prostym, owalnym kształcie z wewnętrznymi i zewnętrznymi cieniami, które pomagają tworzyć głębię, ale w inny sposób niż w neumorfizmie 3D.
NFT
Wiemy, że wzbudzają wiele kontrowersji. Jednak cały czas zyskują na popularności, powodując wręcz szaleństwo w internecie. NFT pozwalają praktycznie każdemu zarabiać w nowy sposób. Jeśli tylko jesteś w stanie stworzyć coś atrakcyjnego (dla Ciebie) wizualnie online, możesz to sprzedać jako sztukę. Oznacza to, że NFT pozwoliły na demokratyzację sztuki, na sprzedaż niemal każdej wirtualnej pracy, rozpoczynając od rozpikselowanych kotków po animacje i awatary 3D.
Dark mode
Choć media społecznościowe udostępniają tę opcję nie od dziś. Teraz widzimy coraz więcej aplikacji i stron, które wchodzą na rynek w ciemnej oprawie. Często jednak udostępniając możliwość zmiany koloru. Tryb ciemny ma wiele zalet:
- Oszczędza baterię, jeśli urządzenie korzysta z ekranów OLED lub AMOLED,
- jest bardziej czytelny,
- minimalizuje zmęczenie oczu podczas korzystania z urządzenia w nocy,
- minimalizuje niebieskie światło.
Neumorfizm
Pamiętacie stary klasyczny skeumorfizm, czyli obiekty interfejsu, które naśladują wyglądem odpowiedniki ze świata rzeczywistego? To właśnie ten styl łączy w sobie neumorfizm z płaską konstrukcją. Neumorfizm to trend łączący kolory tła, kształty, gradienty i cienie, w celu zapewnienia intensywność grafiki elementów interfejsu użytkownika i płaskiego wyglądu. Dzięki neurmorfizmowi możliwe jest uzyskanie miękkiego kształtu i efektu 3D.
VR i Metaverse
O Metaverse pisaliśmy już w Product Design Magazine. Ciągle podtrzymujemy naszą opinię, iż Metaverse to nie tylko trend – to przyszłość. Już dziś widzimy, że nadchodzi świat, w którym wirtualna rzeczywistość zostanie włączona do projektu stron internetowych. Projektanci muszą nauczyć się wychodzić poza poza interfejs ekranowy, aby zintegrować fizyczne interakcje, aby naprawdę zaangażować widza w stronę internetową.
Minimalizm
To trend, który przewodzi w projektowaniu już od wielu lat. Prostota, czytelność, przejrzystość. To właśnie dzięki minimalizmowi interfejs staje się estetyczny i naprawdę przyjemny w odbiorze. Minimalizm skutecznie wpisuje się w wiele projektów stron responsywnych i mobile first. Dlatego wciąż trend minimalizmu króluje pośród projektantów aplikacji.
Animacje
Animacje w interfejsie użytkownika pomagają poprawiać wrażenia użytkownika, kierują przepływem znacznie lepiej niż statyczna grafika. 2022 rok będzie rokiem animacji graficznych, które będą pojawiać się nie tylko w samym UI, ale również podczas promocji produktów.
Biorąc pod uwagę powyższe trendy i aspiracje w zakresie projektowania UI/UX jasne jest, że bycie na bieżąco jest podstawą w tworzeniu najlepszych interfejsów. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze na pierwszym miejscu stawiać człowieka – użytkownika, bo bez względu na trendy, to właśnie dla niego projektujemy i tworzymy.